Prof. Rafał Wiśniewski zwraca uwagę, że praca w czasie pandemii jest trudna, ale Centrum, poprzez zabiegi organizacyjne, chce pokazać, że ma zdolność do pracy w trudnych i wymagających warunkach. - Przez te dwa ciężkie lata realizowaliśmy zamierzone cele, udało nam się zwiększyć budżet, a przede wszystkim pomóc partnerom, tym lokalnym, rozumianym jako domy kultury, gminne ośrodki kultury, ale też na poziomie projektów o charakterze wojewódzkim, państwowym czy międzynarodowym udało się zrealizować cele tak, aby oferta kulturalna była dostępna - mówi.
Zaznacza, że inicjatyw, wydarzeń i patronów jest wiele, bo uchwałą Sejmu zostali oni upamiętnieni. Są to Maria Konopnicka, Józef Wybicki, Wanda Rutkiewicz, prof. Maria Grzegorzewska, Ignacy Łukasiewicz i Józef Mackiewicz. Również Senat wskazał patronów w osobach Władysława Bartoszewskiego, Bronisława Geremka, Brunona Schulza, czy choćby uchwalił Rok Botaniki. Jest też kilkadziesiąt wydarzeń, które mają charakter jubileuszowy. - Staramy się wybrać proporcje, które mają pokazywać plejadę wybitnych osób - zapowiada.
Jest to również Rok Romantyzmu i zostanie to uwzględnione nie tylko w różnych kategoriach. - W roku 2021 był to Konkurs Chopinowski - wspomina. Dyrektor zaprasza słuchaczy do Kordegardy, gdzie trwa wystawa Jerzego Grabowskiego "Między matematyką a emocjami". Jest 16 filmów o działalności Ignacego Łukasiewicza, w lecie będzie kontynuowany cykl "Dziedziniec kultury". Profesor Rafał Wiśniewski zapowiada wydanie rocznicowych publikacji oraz konkursy m.in. na prace doktorskie.
Ponadto w audycji:
Nabór trwa od 20.01 do 16.02 i dotyczy zadań realizowanych w latach 2022-2023. "Blisko" to ważny element Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Nazwa konkursu łączy hasła, które najlepiej opisują jego idee: Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja i Oddolność.
Ruszyła 19. odsłona programu "Kultura Dostępna" - ciekawa oferta filmowa w dobrej cenie (10 zł/bilet), seanse w wybranych miastach Polski od stycznia do końca kwietnia.
Wspólny album Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" i Miuosha to niezwykły projekt łączący ludowe brzmienia jednego z najstarszych i najbardziej docenianych zespołów folklorystycznych w Polsce i Europie ze współczesną muzyką miejską. Projekt angażuje łącznie ponad 140 muzyków i wykonawców.
NCK przeprowadziło w tej szkole warsztaty malarskie dla uczniów, zakończone wykonaniem muralu. Wybrane prace zostały zebrane w formie kolażu, który możemy podziwiać na elewacji budynku.
Przedstawiamy nowości wydawnicze:
"Sztuka i przyjaciele. Pisma wybrane Danuty Wróblewskiej".
Danuta Wróblewska - krytyk artystyczny, autorka prac naukowych z zakresu historii sztuki, eseistka i poetka. "Sztuka i przyjaciele" to pół wieku polskiej sztuki współczesnej oczami krytyczki i przyjaciółki artystów. Ważny rozdział w pracy Danuty Wróblewskiej zajmowała Galeria Kordegarda, którą kierowała przez ponad 10 lat.
Wystawa stypendysty NCK, malarza białoruskiego Maksima Osipaua. Artysta - opozycjonista wobec obecnej władzy na Białorusi - maluje na dywanach, zgodnie z tradycją białoruską, wprowadzając motywy ze sztuki zachodniej.
Czytaj także:
Tytuł audycji: "Spacer z kulturą"
Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski
Data emisji: 30.01.2022 r.
Godzina emisji: 17.08
ag
Rocznice, jubileusze, patroni - wydarzenia NCK w 2022 roku - Jedynka - polskieradio.pl