W bydlęcych wagonach w głąb Rosji. Reportaż "Ballada zesłańca" Macieja Jastrzębskiego [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 11.02.2022 06:53
Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 11:57
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jeden z baraków, w którym mieszkali zesłani na Sybir
Jeden z baraków, w którym mieszkali zesłani na Sybir, Autor - Newscom/PAP
82 lata temu, 10 lutego 1940 roku, Sowieci rozpoczęli pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej mieszkających na Kresach Wschodnich na Sybir. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 1940-1941 wywieziono w bydlęcych wagonach w głąb Rosji około 800 tysięcy osób - przede wszystkim matek z dziećmi, osób starszych i rodzin katyńskich.

Bez wyroku sądu, budzeni w środku nocy, ci ludzie mieli tylko chwilę na spakowanie najpotrzebniejszych przedmiotów. Transporty na Wschód organizowano przez prawie miesiąc. Część deportowanych Polaków zmarła z głodu, zimna (nawet - 35 stopni Celsjusza), wycieńczenia i od chorób. Wielu rozproszonych po świecie rodaków nigdy już nie wróciło do ojczyzny.

Bohaterka reportażu Macieja Jastrzębskiego pt. "Ballada zesłańca" - Maria Kleczewska - jako nastoletnia dziewczyna przedostała się z rodzicami we wrześniu 1939 roku z płonącej Warszawy do Lwowa. Tam wraz z matką została aresztowana przez NKWD i zesłana w głąb Związku Radzieckiego. Trafiła do obozu pracy.

Gdy w 1941 roku ogłoszono zaciąg do armii generała Władysława Andersa, przedostała się do stolicy Uzbekistanu - Taszkientu, a stamtąd z polskimi żołnierzami dotarła do Krasnowodzka i popłynęła do Iranu. Dalej przez Indie do Australii, aby z ewakuującymi się amerykańskimi żołnierzami przedostać się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zamieszkała na stałe.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Macieja Jastrzębskiego (korespondenta Polskiego Radia z Moskwy) pt. "Ballada zesłańca":


POSŁUCHAJ

20:55

W bydlęcych wagonach wgłąb Rosji. Reportaż "Ballada zesłańca" Macieja jastrzębskiego [POSŁUCHAJ]

 

Studio Reportażu i Dokumentu powstało 1 sierpnia 1998 roku jako samodzielna jednostka producencka Polskiego Radia, a jednocześnie największa w polskim radiu publicznym struktura profesjonalnie zajmująca się reportażem radiowym. Od wielu lat obecna jest na wszystkich antenach Polskiego Radia, w tym m.in. Jedynki.

Reportażyści Studia jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.

Tytuł reportażu: "Ballada zesłańca"

Data emisji: 11.02.2022 r. 

Godzina emisji: 00.35

DS/kk

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.