Mleko z obniżoną alergennością. Czeka nas prawdziwy przełom?

Data publikacji: 11.02.2022 08:38
Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 16:32
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mleko jest źródłem wielu niezbędnych dla funkcjonowania organizmu składników mineralnych
Mleko jest źródłem wielu niezbędnych dla funkcjonowania organizmu składników mineralnych, Autor - Shutterstock
Mleko to substancja, w której znajdują się nie tylko niezbędne do życia witaminy, ale również wapń w formie dobrze przyswajalnej przez organizm. Naukowcy pracują właśnie nad stworzeniem mleka, które składem byłoby zbliżone do mleka kobiecego i nie powinno dawać odczynów alergicznych.

Jak pokazują badania, mleko jest znakomitym źródłem białka, wapnia i wielu innych kluczowych składników mineralnych jak potas czy cynk. Zawiera również witaminy z grupy A, E czy C. Zarówno białko, jak i wapń są bardzo łatwo przyswajalne przez organizm człowieka. - W niektórych produktach roślinnych tego wapnia jest dość sporo, ale jest słabo przyswajalny, gdyż w tych warzywach znajdują się kwasy, które utrudniają jego wchłanianie - mówi prof. Mirosław Jarosz, lekarz gastroenterolog, dyrektor Instytutu Edukacji Żywieniowej i Stylu Życia im. prof. Jarosza.

Mleko i jego uniwersalność

Uniwersalność mleka polega na tym, że jest bogate w liczne elementy dodatkowe jak mikroelementy czy witaminy, ułatwiające wchłanianie białka czy wapnia przez przewód pokarmowy człowieka. Wapń zaś jest niezbędny do budowy kości, wpływa na kurczliwość mięśni i jest niezwykle istotny dla funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. - Z powodu braku wapnia w naszej diecie obserwujemy rozwój takich chorób jak choćby osteoporoza, niedobór wapnia sprzyja również rozwojowi nadciśnienia tętniczego - wylicza gość "Eureki".

A jednak mleko potrafi nas uczulać. Wpływ na to ma występujący w organizmie człowieka niedobór enzymu odpowiadającego za trawienie laktozy. Niedobory te mogą nasilać się wraz z wiekiem. Zdarza się również, że nietolerancję wywołują białka, które są istotne choćby z punktu widzenia funkcjonowania naszego układu pokarmowego. Ich nietolerancja może więc prowadzić do wzdęć, biegunek, wymiotów czy odwodnienia. - Trwają poszukiwania mleka, które możliwie najmniej negatywnie wpływałoby na pracę układu pokarmowego, i pojawiło się mleko A2 - zaznacza prof. Jarosz.


POSŁUCHAJ

24:05

Mleko z obniżoną alergennością. Czeka nas prawdziwy przełom? (Eureka/Jedynka)

 

Mleko A2 - przyszłość czy mrzonka?

Dr inż. nauk rolniczych Agnieszka Nowosielska jest ekspertem nadzorującym prace nad stworzeniem mleka o obniżonej alergenności. To projekt budzący ogromne nadzieje naukowców. W laboratorium genetyki stosowane są obecnie macierze około 54 tys. markerów, dzięki którym możliwe jest analizowanie różnych cech genetycznych. Jedną z nich jest betakazeina. - Występuje w dwóch najczęstszych wariantach: A1 i A2. Naszym celem jest uzyskanie populacji grup z genotypem A2A2 - wyjaśnia gość audycji.

Mleko A2 uznawane jest za czynnik prozdrowotny, potencjalnie zmniejszający ryzyko wystąpienia np. stanu zapalnego czy też reakcji alergicznej. Jak na razie mówimy o badaniach pilotażowych, których wyniki mogą pozwolić podjąć dalsze badania nad stworzeniem nowej linii produktów mlecznych. Istnieją duże szanse, że mleko A2 zbliżone jest profilem i prozdrowotnym charakterem do białka mleka kobiecego. - Myślę, że dalsze badania naukowe, prowadzone dość intensywnie w wielu obszarach, przyniosą kolejne pozytywne dane na ten temat - podsumowuje prof. Mirosław Jarosz.

W audycji również:

Pierwsza deportacja na wschód miała miejsce 10 lutego 1940 roku. Wówczas zaczęło się wywożenie Polaków z Kresów Wschodnich. Gehenna rozpoczęła się także dla najmłodszych obywateli Rzeczypospolitej. O ich dramatycznych losach opowiada cykl sześciu filmów "Dzieci Syberii". Autorami serii są dziennikarze Polskiego Radia: Edyta Poźniak i Wojciech Olaf Ważyński. 

Prowadził: Artur Wolski

Goście: Edyta Poźniak (dziennikarka), prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz, gastroenterolog, dyr. Instytutu Edukacji Żywieniowej i Stylu Życia im. prof. Jarosza, oraz dr inż. nauk rolniczych Agnieszka Nowosielska - nadzorująca pracę Laboratorium Genetyki Bydła.

Data emisji: 10.02.2022

Godzina emisji: 19.30

mg

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.