Wojna na Ukrainie. Ukraińcy modlą się o pokój i zwycięstwo

Data publikacji: 04.03.2022 13:04
Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 21:21
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ławra Kijowsko-Peczerska
Ławra Kijowsko-Peczerska, Autor - Wojciech Kryński/Forum
Ksiądz Jerzy Wilk, który jest obecnie w Kijowie, mówi, że w ukraińskim narodzie dostrzega wiarę i ufność Bogu. - Ta świątynia serca i duszy zwraca się do Najwyższego - mówi.

Ławra Peczerska podporządkowana Cerkwi moskiewskiej

Najbardziej znanym klasztorem na Ukrainie jest Ławra Peczerska. To siedziba zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Jest to miejsce ważne dla wszystkich mieszkańców Ukrainy, a także dla wielu Rosjan. Ks. Wilk zauważa, że Ławra jest tłumnie odwiedzana przez wiernych, kiedy nie obowiązuje godzina policyjna. - Ale Ławra Peczerska jest Moskiewskiego Patriarchatu i oni tak do końca nie są jeszcze oderwani od Rosji - mówi ks. Wilk.

Kościoły i cerkwie jako schronienie

Redaktor naczelna Radia Lwów Maria Pysz wskazuje, że świątynie pełnią obecnie nie tylko rolę sakralną. Zauważa, że każdy kościół, każda cerkiew, czy to we Lwowie, czy w Kijowie, przyjmuje uchodźców. Tam ludzie mogą się umyć, zjeść posiłek i przenocować. Podkreśla, że obiekty sakralne są zagrożone tak samo, jak wszystkie inne budynki. - Dla Rosjan nie ma żadnych świętości - mówi.

Maria Pysz zauważa, że w niedziele Polacy tłumnie odwiedzają kościoły i myślą o nich, jak o własnych domach. Zakrywają nawet kartonami figury, aby nie uległy zniszczeniu podczas ostrzału. - Bo to dziedzictwo wielowiekowe, wielokulturowe i właśnie dlatego ludzie już zaczęli zabezpieczać takie rzeczy - tłumaczy.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 4.03.2022

Godzina emisji: 6.47

ag

Złote czasy radia
Złote czasy radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.