10 lat projektu Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Polskie Radio wyróżnione

Data publikacji: 06.03.2022 21:05
Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 20:36
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Warszawa, 6.03.2022. Uczestnicy X edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w Forcie Bema w Warszawie
Warszawa, 6.03.2022. Uczestnicy X edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w Forcie Bema w Warszawie, Autor - Marcin Obara / PAP
Podczas gali w Belwederze podsumowano dziesięć lat projektu Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Inicjatorzy biegu wręczyli pamiątkowe statuetki organizacjom, które współpracują przy biegu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Statuetkę w imieniu Polskiego Radia odebrała prezes Agnieszka Kamińska.

W tym roku bieg "Tropem Wilczym" odbył się pod hasłem "Biegniemy Ukraino z pomocą". Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk mówił podczas gali, że bieg nie utracił na przestrzeni lat swojej autentyczności. - Ogromną wartością tej inicjatywy jest jej oddolny charakter. Włączają się w nią organizacje pozarządowe i wolontariusze - zaznaczył. 


POSŁUCHAJ

00:31

Michał Dworczyk podczas gali wieńczącej dziesięć lat projektu Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (IAR)


Prezydencki minister Wojciech Kolarski stwierdził z kolei, że bieg jest fenomenem, ponieważ połączył dwa zjawiska: odkrywanie pamięci o antykomunistycznym powstaniu i rosnącą modę na bieganie.


POSŁUCHAJ

00:28

Wojciech Kolarski przekazał wyrazy uznania od prezydenta (IAR)

"Oddanie hołdu naszym bohaterom" 

Pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak tłumaczył, że Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" jest projektem edukacyjnym.

- Patriotyzm to z między innymi uczestniczenie w korowodzie pokoleń. Inicjatywa biegu "Tropem Wilczym" to z jednej strony oddanie hołdu tym, którzy walczyli za Polskę, często w sytuacji beznadziejnej. Z drugiej strony dzięki tej inicjatywie możemy wychować kolejne, młode pokolenia - wyjaśnił.

POSŁUCHAJ

00:24

Jan Dziedziczak o Biegu "Tropem Wilczym" (IAR)


Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska mówiła podczas gali, że tegoroczny bieg był wyjątkowy ze względu na sytuację na Ukrainie. Przypomniała, że publiczny nadawca wspiera naszych wschodnich sąsiadów i uchodźców, m.in. umożliwiając im słuchanie własnego radia.

- Uruchomiliśmy transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia - poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli słuchać audycji swojego radia publicznego również w Polsce - mówiła Agnieszka Kamińska. Dodała, że bieg "Tropem Wilczym" jest inicjatywą, która reaguje na bieżące wydarzenia i przypomina o naszej tragicznej historii.


POSŁUCHAJ

00:28

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska odebrała jubileuszową statuetkę 10-lecia projektu Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (IAR)


Lidia Luboniewicz - prezes Fundacji Wolność i Demokracja, organizatora projektu - podkreśliła, że w tym roku inicjatywie przyświecało hasło pomocy Ukrainie. - Biegniemy z pomocą wszystkim tym, którzy chcą znaleźć w Polsce miejsce do zamieszkania - mówiła.


POSŁUCHAJ

00:15

Lidia Luboniewicz: biegniemy z pomocą Ukrainie (IAR)


Biegi w tysiącu miejscach na świecie 

Biegi "Tropem Wilczym" odbyły się dzisiaj w ponad tysiącu miejscach na świecie. Impreza to sposób na oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. Podczas jubileuszowej gali Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" zainaugurowano program pomocy dla uchodźców z Ukrainy. 

Organizatorem Biegu "Tropem Wilczym" jest Fundacja Wolność i Demokracja. Polskie Radio objęło patronat medialny nad imprezą.

Czytaj również:

nt

Czas pogody
Czas pogody
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.