Karolina Cicha. Diwa polskiego folku, w ciągłym ruchu

Data publikacji: 14.03.2022 10:13
Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 11:10
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Karolina Cicha była gościem Programu 1 Polskiego Radia
Karolina Cicha była gościem Programu 1 Polskiego Radia, Autor - Krzysztof Kuczyk / Forum
Po powrocie ze światowej wystawy Expo w Dubaju wyjechała do Hiszpanii, by tam realizować trasę koncertową. Mimo obostrzeń i napiętej sytuacji, Karolina Cicha aktywnie realizuje swoje cele artystyczne, nie ulegając panującej atmosferze.

Urodziła się 20 kwietnia 1979 roku. Jest piosenkarką, aktorką, kompozytorką i multiinstrumentalistką. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie w Białymstoku, a także Akademię Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, w roku 2010 obroniła doktorat na podstawie pracy naukowej pt. "Wzniosłość w ponowofalowej poezji Adama Zagajewskiego". W dziedzinie muzyki jest samoukiem. 

Muzyka uskrzydla

Na swoim koncie, Karolina Cicha ma m.in. koncert "Do ludożerców" do tekstów Tadeusza Różewicza (2009), nagrania do płyty "Gajcy!" oraz występ w koncercie promującym to wydawnictwo. W roku 2010 nagrała też, wydaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego, płytę z autorskimi aranżacjami piosenek o Warszawie, wykonanymi w duetach z czołowymi twórcami polskiej muzyki alternatywnej. W roku 2020 jako projekt wirtualny zaistniała tzw. "Karaimska mapa muzyczna". Po roku album Karoliny Cichej & Spółki trafił na płytę. To pierwsza długogrająca płyta z przekrojową karaimską muzyką tradycyjną na świecie.

Karaimi są grupą etniczną i religijną liczącą kilka tysięcy osób. Duża ich część żyje w Europie, część również w Izraelu, Egipcie czy USA. Karaimizm jako taki wywodzi się z judaizmu i sięga przełomu VII oraz VIII wieku. Później wyznawcy przenieśli się w okolice Półwyspu Krymskiego. Dziś serce każdego z nich wygląda ku Trokom, miastu nad jeziorem Galve. Po raz pierwszy ściągnął ich tam książę Witold, szybko stali się jego strażą przyboczną. - W II Rzeczpospolitej była to część Wileńszczyzny, potem po II wojnie światowej część Karaimów zdecydowała się przenieść do Polski - wyjaśnia gość audycji.

Karaimi nigdy nie mieli swojego państwa. W Trokach znajduje się natomiast Ulica Karaimska, prowadząca do pięknego, średniowiecznego zamku na wyspie.

POSŁUCHAJ

48:42

Karolina Cicha w Polskim Radiu opowiedziała o "Karaimskiej mapie muzycznej" (Tu jest muzyka/Jedynka)

 

Od Tatarów, do Karaimów

"Karaimska mapa muzyczna" to przedsięwzięcie niezwykłe. Karolina Cicha ma na swoim koncie również płytę dedykowaną Tatarom. Sama przyznaje, że szansa zajęcia się dużym projektem pojawiła się w obliczu pandemicznego zamknięcia. - W roku 2020 mogłam akurat nagrać i przemyśleć dwie płyty. Oprócz "Karaimskiej mapy muzycznej" była również płyta "Tany" - mówi artystka. Dodaje jednocześnie, że Karaimi sami ją odnaleźli i kiedy rozpoczęła się pandemia dysponowała książką na ich temat, a także m.in. kontaktem do szefowej Związku Karaimów Polskich. - Udało nam się zdobyć fundusze na to, żeby wydać "Mapę" najpierw wirtualnie. Teraz te pieśni wydaliśmy na krążku - tłumaczy gość audycji.

YouTube/Karolina Cicha

Zobacz też:

Audycja: Tu jest muzyka

Gość: Karolina Cicha

Data emisji: 12.03.2022

Godzina emisji: 23.05

mg

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.