Urodziła się 20 kwietnia 1979 roku. Jest piosenkarką, aktorką, kompozytorką i multiinstrumentalistką. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie w Białymstoku, a także Akademię Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, w roku 2010 obroniła doktorat na podstawie pracy naukowej pt. "Wzniosłość w ponowofalowej poezji Adama Zagajewskiego". W dziedzinie muzyki jest samoukiem.
Muzyka uskrzydla
Na swoim koncie, Karolina Cicha ma m.in. koncert "Do ludożerców" do tekstów Tadeusza Różewicza (2009), nagrania do płyty "Gajcy!" oraz występ w koncercie promującym to wydawnictwo. W roku 2010 nagrała też, wydaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego, płytę z autorskimi aranżacjami piosenek o Warszawie, wykonanymi w duetach z czołowymi twórcami polskiej muzyki alternatywnej. W roku 2020 jako projekt wirtualny zaistniała tzw. "Karaimska mapa muzyczna". Po roku album Karoliny Cichej & Spółki trafił na płytę. To pierwsza długogrająca płyta z przekrojową karaimską muzyką tradycyjną na świecie.
Karaimi są grupą etniczną i religijną liczącą kilka tysięcy osób. Duża ich część żyje w Europie, część również w Izraelu, Egipcie czy USA. Karaimizm jako taki wywodzi się z judaizmu i sięga przełomu VII oraz VIII wieku. Później wyznawcy przenieśli się w okolice Półwyspu Krymskiego. Dziś serce każdego z nich wygląda ku Trokom, miastu nad jeziorem Galve. Po raz pierwszy ściągnął ich tam książę Witold, szybko stali się jego strażą przyboczną. - W II Rzeczpospolitej była to część Wileńszczyzny, potem po II wojnie światowej część Karaimów zdecydowała się przenieść do Polski - wyjaśnia gość audycji.
Karaimi nigdy nie mieli swojego państwa. W Trokach znajduje się natomiast Ulica Karaimska, prowadząca do pięknego, średniowiecznego zamku na wyspie.
Od Tatarów, do Karaimów
"Karaimska mapa muzyczna" to przedsięwzięcie niezwykłe. Karolina Cicha ma na swoim koncie również płytę dedykowaną Tatarom. Sama przyznaje, że szansa zajęcia się dużym projektem pojawiła się w obliczu pandemicznego zamknięcia. - W roku 2020 mogłam akurat nagrać i przemyśleć dwie płyty. Oprócz "Karaimskiej mapy muzycznej" była również płyta "Tany" - mówi artystka. Dodaje jednocześnie, że Karaimi sami ją odnaleźli i kiedy rozpoczęła się pandemia dysponowała książką na ich temat, a także m.in. kontaktem do szefowej Związku Karaimów Polskich. - Udało nam się zdobyć fundusze na to, żeby wydać "Mapę" najpierw wirtualnie. Teraz te pieśni wydaliśmy na krążku - tłumaczy gość audycji.
YouTube/Karolina Cicha
Zobacz też:
Audycja: Tu jest muzyka
Gość: Karolina Cicha
Data emisji: 12.03.2022
Godzina emisji: 23.05
mg
Karolina Cicha. Diwa polskiego folku, w ciągłym ruchu - Jedynka - polskieradio.pl