Jak się chronić przed oddziaływaniem pól elektromagnetycznych?

Data publikacji: 29.03.2022 09:05
Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 10:35
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wykorzystywane obecnie ekrany bazują na metalach, które jedynie odbijają promieniowanie elektromagnetyczne
Wykorzystywane obecnie ekrany bazują na metalach, które jedynie odbijają promieniowanie elektromagnetyczne, Autor - Farknot Architect/shutterstock.com
Patrząc na skalę zastosowań telefonii komórkowej, wydaje się, że zabezpieczenie przed negatywnymi skutkami oddziaływania pól elektromagnetycznych podczas - często wielogodzinnych - rozmów jest niezbędne.
  • Zabezpieczenie przed negatywnymi skutkami oddziaływania pól elektromagnetycznych wydaje się dziś niezbędne. Nad tym problemem pochylił się gość audycji "Eureka" - prof. Mariusz Zdrojek, z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.
  • Wykorzystywane obecnie ekrany bazują na metalach lub materiałach opartych na różnego rodzaju metalach. A metale po prostu odbijają wszelkie promieniowanie elektromagnetyczne, przenoszą problem niechcianego promieniowania elektromagnetycznego w inne miejsce, a nie go rozwiązują.
  • Jaki materiał będzie absorbował promieniowanie, zamiast go odbijać? Prof. Mariusz Zdrojek opracował kompozyty termoplastyczne z dodatkiem grafenu płatkowego robione na bazie technologii wykorzystującej techniki przetwórstwa plastików. Płatki grafenowe powodują, że materiał jest dobrym absorberem promieniowania elektromagnetycznego.

Nad stworzeniem materiału, który pomógłby w walce z tzw. elektrosmogiem, czyli niechcianym promieniowaniem elektromagnetycznym, pracuje prof. Mariusz Zdrojek z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. - Zająłem się zakresem tzw. mikrofalowym. Zakresami, które wykorzystuje się m.in. w telekomunikacji, w radarach, Wi-Fi. One nas otaczają zewsząd, codziennie ich używamy. Materiał, nad którym pracowałem, który sobie wymarzyłem, miał być dedykowany właśnie do tego zakresu - wyjaśnił gość audycji "Eureka".

- Wykorzystywane obecnie ekrany bazują na metalach lub materiałach opartych na różnego rodzaju metalach. Jakie to ma konsekwencje? Otóż, metale po prostu odbiją wszelkie promieniowanie elektromagnetyczne. Odbicie powoduje, że przenosimy problem niechcianego promieniowania elektromagnetycznego w inne miejsce. Zaśmiecamy przestrzeń w innym miejscu, a nie o to chodzi - wskazał. - To jest właśnie ta różnica między klasycznymi ekranami a tymi, które ja proponuję - podkreślił ekspert.

Jak zauważył prof. Zdrojek, chodzi o to, aby taki materiał absorbował, w jak największym stopniu, promieniowanie elektromagnetyczne. Jaki materiał - zdaniem gościa "Eureki" - ma szansę spełnić takie zadanie? - To są kompozyty termoplastyczne z dodatkiem grafenu płatkowego robione na bazie technologii wykorzystującej techniki przetwórstwa plastików. Tym elementem aktywnym są płatki grafenowe, które powodują funkcjonalność, właściwość tego materiału właśnie taką, że taki materiał jest dobrym absorberem promieniowania elektromagnetycznego - powiedział.

- Wykorzystaliśmy to, co jest już znane na świecie w kontekście tworzyw sztucznych i ich zalet. Do tych zalet dodaliśmy funkcjonalność i zalety grafenu. Ta symbioza spowodowała powstanie nowego materiału. Nanokompozytu o nowych, ciekawych właściwościach, właśnie w tym konkretnym zastosowaniu. To nie wszystko. Nasze badania pokazały o wiele więcej - zwrócił uwagę prof. Zdrojek. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


POSŁUCHAJ

24:53

Jak się chronić przed oddziaływaniem pól elektromagnetycznych? (Eureka/Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

Dr Karolina Mikulska-Rumińska, z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajmuje się zrozumieniem mechanizmów doprowadzających do śmierci komórek, a także poznaniem sposobów zatrzymania tego procesu. "Jeżeli komórki nie chcą się poddać tzw. honorowej śmierci, to stają się nieśmiertelne, co prowadzi do nowotworów" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia.


Czytaj:


Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach audycji "Eureka"

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: dr Karolina Mikulska-Rumińska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. Mariusz Zdrojek (Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 28.03.2022

Godzina emisji: 19.30

kk

Audycja muzyczna
Audycja muzyczna
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.