Słynny polski reżyser dowiedział się o tym szczególnym wyróżnieniu w rozmowie telefonicznej. Dziękując za nagrodę, zaznaczył, że nie zamierza jeszcze kończyć kariery i planuje w dalszym ciągu kręcić filmy.
Orzeł za osiągnięcia życia, podobnie jak Polskie Nagrody Filmowe Orły 2022 w pozostałych kategoriach, zostanie wręczony podczas gali, która odbędzie się 6 czerwca w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Film "Aida" otrzymał trzy nominacje do Orłów w kategoriach Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria i Najlepsza Pierwszoplanowa Rola Kobieca. Akcja filmu rozgrywa się w 1995 roku w Srebrenicy. Współproducentka Ewa Puszczyńska w rozmowie z Polskim Radiem zwróciła uwagę, że film staje się dziś na nowo aktualny. – Kiedy go realizowaliśmy, myśleliśmy, że robimy film historyczny, choć już wtedy coś zaczynało się „gotować pod powierzchnią”. Nadal wydawało nam się, że w Europie powtórka z wojny nie jest możliwa. Okazało się jednak, że jest, i to w równie okrutny i morderczy sposób. Jest to przerażające, a film nabiera zupełnie nowej wagi – mówiła. – Niestety, ludzkość nie uczy się z historii. Nie uczymy się także sami siebie – dodała Puszczyńska.
Nominacja przypadła też Marii Dębskiej za rolę Kaliny Jędrusik w filmie "Bo we mnie jest seks". Aktorka zwierzyła się w rozmowie z Polskim Radiem, że dostaje wiele głosów młodych kobiet, które identyfikują się z Kaliną. – Mówią mi: „taka była silna, a też miała słabości; była ikoną, ale miała też swoje słabsze momenty, swoje rozterki, tak, jak my” – opowiada Maria Dębska. – Bohaterki i bohaterowie, którzy dają nam siłę i ciągną nas w górę są w kinie na wagę złota – zaznaczyła aktorka.
„Bo we mnie jest seks” / oficjalny zwiastun / kanał: NEXTFILMPL
Czytaj także:
Piotr Głowacki, nominowany za rolę Tadeusza Pietrzykowskiego w filmie „Mistrz”, w rozmowie z Polskim Radiem powiedział:
– Najważniejsze w pracy nad tą rolą było przebicie się przez słowo „bohater” i stworzenie filmu o nauczycielu WF, który musiał przejść przez piekło, by zrozumieć, że najważniejsze zadanie do wykonania w jego życiu to praca z młodzieżą – mówił aktor. – Sygnały przychodzące od widzów, a także od koleżanek i kolegów,że jest to dla nich ważny film, to dla mnie potwierdzenie, że było warto realizować tę produkcję, że nie był to tylko wysiłek, ale również radość – mówił Piotr Głowacki.
W kategorii Najlepsza Główna Rola Kobieca z Marią Dębską rywalizować będą: Jasna Đuričić („Aida”), Agata Buzek („Moje wspaniałe życie”), Magdalena Koleśnik („Sweat”) i Sandra Korzeniak („Żeby nie było śladów”).
Rywalami Piotra Głowackiego w kategorii Najlepsza Rola Męska będą: Jacek Braciak („Moje wspaniałe życie”), Maciej Stuhr („Powrót do tamtych dni”), Robert Więckiewicz („Wesele”), Tomasz Ziętek („Żeby nie było śladów”).
Reżyser nominowanego w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny „Behawiorysty”, Łukasz Palkowski, zwierzył się w rozmowie z Polskim Radiem, że zaczyna mieć wrażenie, że nominacje otrzymuje „z automatu”. – Będę musiał chyba znaleźć oddzielne pomieszczenie w domu, żeby wszystkie te nominacje sobie powiesić – żartował Palkowski. – Mam ich już sporo, nie wiem nawet dokładnie ile. „Behawiorysta” był dla mnie wyjątkowym serialem. Włożyliśmy w niego sporo potu, krwi i łez. Mam nadzieję, że to się opłaciło – mówił.
O statuetkę w kategorii Najlepszy Film powalczą: „Aida” reż. Jasmila Žbanić, „Moje wspaniałe życie” reż. Łukasz Grzegorzek, „Wszystkie nasze strachy” reż. Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt, „Wesele” reż. Wojtek Smarzowski, „Żeby nie było śladów” reż. Jan P. Matuszyński.
Jan P. Matuszyński otrzymał najwięcej, bo aż 13 nominacji.
„Żeby nie było śladów” / zwiastun / kanał: KINOŚWIAT
Reżyser filmu „Żeby nie było śladów” urodził się rok po śmiertelnym pobiciu Grzegorza Przemyka przez milicję i ZOMO. Film opowiada o manipulacji prawdą i o tuszowaniu śladów zbrodni popełnionej przez funkcjonariuszy MO. Jan P. Matuszyński zdecydował się na jego realizację, chociaż tematy historyczne, jak sam twierdzi, nie są preferowaną przez niego domeną.
– Odnalazłem w tej historii wątki, które można też zauważyć m.in. w „Ostatniej rodzinie”, filmie poświęconym Beksińskim: to, co na pierwszy rzut oka wydaje się jasne, po zgłębieniu historii przedstawia się zupełnie inaczej – mówił w rozmowie z Polskim Radiem Jan P. Matuszyński. – Weźmy na przykład to, że chociaż Czesław Kiszczak był wówczas ministrem spraw wewnętrznych, nie był bezpośrednio odpowiedzialny za sprawę, co wydawało mi się dramaturgicznie bardzo intrygujące – mówił Matuszyński.
Laureatów nagród poznamy podczas gali w Warszawie 6 czerwca 2022 r.
W audycji ponadto:
- wspomnienie o Andrzeju Korzyńskim, wybitnym kompozytorze, który odszedł w wieku 82 lat;
- omówienie filmów zrealizowanych przez Polaków z nominacjami do nagród na Festiwalu Filmowym w Cannes – Jerzego Skolimowskiego „Io” oraz Agnieszki Smoczyńskiej „Silent Twins”;
- omówienie premier filmowych: „Wiking” Roberta Eggersa oraz „Memoria” Apichatponga Weerasethakula;
- zapowiedzi nadchodzących festiwali filmowych: Kino na granicy, OFF Camera, Millennium Docs Against Gravity.
„Memoria” / zwiastun PL; kanał: Nowe Horyzonty
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadzi: Joanna Sławińska
Data emisji: 21.04.2022 r.
Godzina emisji: 23.08
djr
Orły 2022. Jerzy Skolimowski z nagrodą za osiągnięcia życia - Jedynka - polskieradio.pl