Czy chodząc po Lwowie, słynnym paryskim cmentarzu Père-Lachaise czy śladami Krystyny Skarbek po stolicy Wielkiej Brytanii, zastanawialiście się kiedyś nad mapą poloników? Jak i gdzie ich szukać? Jak opowiadać najmłodszym o ważnych wątkach polskich losów: zesłaniach, emigracji, podróżach? Pomoże w tym dwójka sympatycznych bohaterów – Polo i Nika. Kim są ci młodzi odkrywcy i w jaki sposób opowiadają najmłodszym o śladach obecności Polski za granicą, nawet w tak odległych krajach, jak Indie?
– Są to bohaterowie serialu i zeszytów okołoserialowych, które wydajemy – mówi Magdalena Gutowska, szefowa Programu Strategicznego POPULARYZACJA Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą w Instytucie Polonika. – Serial jest przeznaczony dla dzieci między zerówką a trzecią klasą, zeszyty dla dzieci starszych – dodaje.
Kim są Polo i Nika?
Polo i Nika podróżują po całym świecie. Przemieszczają się w czasie i przestrzeni. Poznają artystów, odkrywców, niezwykłe miejsca. Towarzyszy im tajemniczy Pan Podróżnik, który zabiera ich na wyprawy wagonikiem, w magiczny sposób odrywającym się od pociągu. – Mają bardzo bliską osobę, która zawsze na nich czeka. Jest to babcia Józefina, która zazwyczaj gotuje albo je – opowiada Magdalena Gutowska. – Polecam obejrzenie wszystkich odcinków – dodaje.
Wśród postaci, które spotykają Polo i Nika znajdują się m.in. Wanda Rutkiewicz czy Maria Curie-Skłodowska i jej mąż. Młodzi podróżnicy docierają też m.in. do Katedry ormiańskiej we Lwowie. Spotykają tam Jana Henryka Rosena, który dekorował świątynię.
Polo i Nika. Katedra ormiańska. Źródło: serwis YouTube.com/ kanał: Instytut Polonika
Polskie dziedzictwo w Azji
Polskie ślady znajdziemy również w odległych Indiach. Mali bohaterowie animacji Instytutu Polonika poznają tam Stefana Norblina. – Chcieliśmy pokazać, że ślady polskiej obecności są też w miejscu, w którym mało kto mógłby się ich spodziewać – zaznacza Magdalena Gutowska.
O malowidłach Norblina w Indiach Instytut Polonika opowiedział też w animacji dla dorosłych ”Wieczny ogień”. Na podstawie ożywionych dzieł zdobiących pałac maharadży w Dżodhpurze powstała animowana baśń oparta na Ramayanie.
Wieczny ogień - animacja na podstawie malowideł Stefana Norblina. Źródło: serwis YouTube.com/ kanał: Instytut Polonika
Dzieci udają się też nad Świteź. Poznajemy wraz z nimi Zamek w Podhorcach i twierdzę w Trembowli. W zeszytach znajdziemy przepisy, naklejki i gry. W zeszycie sportowym odtworzona została trasa Grand Prix Lwowa. Poznajemy też uczestników słynnego niegdyś wyścigu.
Nie zapominajmy o polskim dziedzictwie za granicą
Jakie cele przyświecały twórcom tego ciekawego edukacyjnego cyklu? – Chcieliśmy opowiedzieć najmłodszym, jak wiele fascynujących rzeczy można spotkać na świecie i jak wiele niezwykłych polskich śladów znajduje się w różnych krajach. Uświadomić, że polskie dziedzictwo jest bardzo ważne i nie można o nim zapominać – mówi Magdalena Gutowska. – Opowiadając o nim najmłodszym, mamy poczucie, że dużo z tego zapamiętają. Opowiadamy w sposób ciekawy, dopasowany do ich języka. W 2008 roku przeprowadziliśmy badanie fokusowe, w którym sprawdziliśmy, jaka jest świadomość Polaków na temat polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Prawie 97 procent osób nie było w stanie opowiedzieć o polskich śladach za granicą – mówi Gutowska.
Czytaj także:
Audycja: Skarby kultury polskiej
Prowadzi: Małgorzata Raducha
Gość: Magdalena Gutowska (szefowa Programu Strategicznego POPULARYZACJA Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika)
Data emisji: 27.04.2022
Godzina emisji: 23.40
djr
Polskie dziedzictwo za granicą. Cykl filmów animowanych i zeszytów dla dzieci - Jedynka - polskieradio.pl