Pracował tu jego ojciec, który był między innymi głównym geologiem kopalni. Również syn pana Wiesława postanowił pójść w jego ślady. Wcześniej pracował w dziale turystyki, teraz jest sztygarem. Mimo że wydobycie tego kruszcu w Wieliczce zakończyło się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, nadal jest pozyskiwany z solanki. Górnicy też pracują na co dzień nad zabezpieczeniem tego miejsca przed potężnymi siłami natury.
- Tu jest inna cisza niż na zewnątrz. W miejscach, gdzie nie dociera cywilizacja podziemna, można posłuchać pracy górotworu, na przykład kropli spadającej solanki. Do tego dochodzi bezwzględna ciemność, bez światła nie jesteśmy w stanie nic zobaczyć - opowiada Wiesław Wiewiórka.
Kopalnia to labirynt podziemnych wyrobisk. Wyrobisk tych jest tu ponad 220 km, choć było ich więcej. Wszystko to rozpościera się na ośmiu poziomach i licznych międzypoziomach. Kopalnia rozciąga się pasem z zachodu na wschód o długości dochodzącej do 7 kilometrów.
Pod ziemią istnieje wiele cieków wodnych, które drążą nawet najtwardszą skałę. Słodka woda rozpuszcza sól i z tego powodu nie może płynąć swobodnie, przez nikogo niekontrolowana. Woda jest zbierana i odprowadzana do ogromnych zbiorników.
Solanka jest następnie wypompowana na powierzchnię do Zakładu Utylizacji Wód Zasolonych, zwanego potocznie "warzelnią". Tam uzyskuje się czystą sól warzoną, która trafia później na stoły domowe.
Zobacz też:
Tytuł reportażu: "Podziemny świat"
Autor: Monika Chrobak
Data emisji: 6.05.2022
Godzina emisji: 0.35
djr
Tu cisza jest inna. "Podziemny świat" - reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl