"Miłość w czasie zagłady". D. Rettinger o historii uczucia, które zrodziło się w getcie

Data publikacji: 09.05.2022 12:28
Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 13:09
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dominik W. Rettinger jest autorem książek poświęconych Holokaustowi. Jego najnowsza powieść nosi tytuł ”Miłość w czasie zagłady”
Dominik W. Rettinger jest autorem książek poświęconych Holokaustowi. Jego najnowsza powieść nosi tytuł ”Miłość w czasie zagłady” , Autor - Pixabay/ Darkmoon_Art
Dominik Rettinger jest pisarzem, scenarzystą, niekiedy również aktorem i asystentem reżysera. Jego najnowsza książka oparta jest na faktach. Nie po raz pierwszy zanurza się w swojej prozie w historię II wojny światowej. W audycji "Spotkanie z…" opowiedział o powieści "Miłość w czasie zagłady".
  • Dominik Rettinger pochodzi z pokolenia, które dorastało w cieniu II wojny światowej.
  • Jednym z wątków jego najnowszej książki "Miłość w czasie zagłady" jest związek wicekomendanta policji w getcie z wdową z getta.
  • Jedna z opisanych w książce rodzin jest rodziną autora.

Dominik W. Rettinger, Miłość w czasie zagłady, Świat Książki 2019, okładka Dominik W. Rettinger, Miłość w czasie zagłady, Świat Książki 2019, okładka

Dominik W. Rettinger, jak sam o sobie opowiada, pochodzi z pokolenia, które wychowało się w cieniu II wojny światowej – Z jednej strony była to część propagandy panującego wówczas systemu, żeby stwarzać poczucie ciągłego zagrożenia wojną i dzięki temu mieć bardziej zdyscyplinowane społeczeństwo – opowiada Dominik W. Rettinger w rozmowie z radiową Jedynką. – Z drugiej strony, nasi dziadkowie i rodzice tego doświadczyli, więc to było też w ich świadomości przekazywane – albo słownie, albo nieświadomie, w lękach, w trosce o nas, jakby ciągle trwała wojna. Było to przez cały czas obecne. A w momencie, kiedy człowiek stał się bardziej świadomy i zaczął o tym czytać, stawało się jeszcze bardziej dotkliwe – opowiada gość radiowej Jedynki.

Pisarz, jak podkreśla, bardzo głęboko przeżył swoją pierwszą wycieczkę do Auschwitz, którą odbył w czasach licealnych. W 1968 roku dowiedział się, że jego przyjaciel z klasy musi wyjechać, ponieważ jest Żydem. Nie wiedząc, co to oznacza, zainteresował się tym tematem i dowiedział się o Holokauście. Było to dla niego olbrzymim wstrząsem.

"Miłość w czasie zagłady"

Dominik Rettinger napisał jak dotąd m.in. dwa scenariusze poświęcone tematyce wojennej. Do napisania pierwszego namówiła go Magdalena Łazarkiewicz. Na jego podstawie powstała później książka "Sekrety Elizy". Drugi z nich stworzył za namową Piotra Szalszy, reżysera dokumentalisty pracującego w Wiedniu, który nakręcił film o Juliuszu Madritschu, austriackim fabrykancie, który ratował Żydów w skali podobnej jak Schindler. Drugi ze scenariuszy zamienił się w książkę "Miłość w czasie zagłady". Jakie wątki w niej znajdziemy? 

– Piotr Szalsza wspomina w swoim filmie o miłości wicekomendanta Schutzpolizei, policji w getcie, Oswalda Bousko, do kobiety z getta, która miała dwoje małych dzieci, była wdową. Oboje uciekli. Nie chcę zdradzać, jak potoczyły się ich dalsze losy. W każdym razie zainteresowałem się tym tematem i natrafiłem na książkę Tadeusza Pankiewicza, postaci autentycznej. Był to bardzo dzielny człowiek, który przez cały czas istnienia getta prowadził aptekę, pomagając i ratując Żydów – opowiada Rettinger. 

Czytaj także:

Warto dodać, że jedna z opisanych w książce rodzin jest rodziną samego autora. To jego babka i jej cztery córki – jedna z nich to matka Dominika Rettingera. Wszystkie były ukrywane w klasztorach pod Krakowem. 

POSŁUCHAJ

21:42

Dominik Rettinger opowiada o swojej najnowszej książce ”Miłość w czasie zagłady” (Spotkanie z…)

 

Tytuł audycji: "Spotkanie z..."

Rozmowę prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość audycji: Dominik W. Rettinger (pisarz, scenarzysta) 

Data emisji: 8.05.2022 r.

Godzina emisji: 23.32

 djr

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.