Czy można zalegać z regulowaniem swoich zobowiązań w nieskończoność? – Teoretycznie nie, gdyż uporczywa niealimentacja jest spenalizowana w Kodeksie karnym, stanowi przestępstwo – mówiła mecenas Katarzyna Ludwig. – Niemniej jednak jest to u nas przestępstwo powszechne. W praktyce, w kancelarii spotykamy się z tym – dodaje gość radiowej Jedynki.
Częściowe płacenie alimentów
Do kancelarii adwokackiej mecenas Ludwig przychodzą przede wszystkim kobiety, które zajmują się na co dzień dziećmi. Posiadają wyrok sądu, ale osoby mające obowiązek alimentacyjny nie regulują swoich zobowiązań. – Mężczyźni wiedzą o tym przepisie w Kodeksie karnym i wiedzą, że aby można było złożyć zawiadomienie o uporczywej niealimentacji, powinny być niezapłacone co najmniej trzy kolejne raty alimentów. Wpłacają więc po np. 100, 300, 1000 złotych, a więc tylko procent zasądzonych opłat. – Jest to niepełne płacenie alimentów i różni się od przestępstwa uporczywej niealimentacji, bo tu jednak jest wymóg, żeby trzy pełne okresy były niezapłacone – zaznacza gość radiowej Jedynki. W przypadku gdy rodzic, który nie zajmuje się dzieckiem, a zobowiązany jest do świadczeń alimentacyjnych, opóźnia się ze świadczeniami, płaci je częściowo lub wcale, warto sporządzić wniosek o wszczęcie egzekucji i złożyć go do komornika. Komornik ma wówczas obowiązek przeszukania całego majątku dłużnika i wyegzekwowania jak najszybciej zaległych i bieżących alimentów.
Skarga pauliańska
Czasami jednak okazuje się, że dłużnik niczego nie posiada, ponieważ swoje dobra przepisał na osoby bliskie, rodziców czy rodzeństwo. – Takie sytuacje też często mają miejsce – mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. – Egzekucja okazuje się bezskuteczna. Komornik pomimo przeszukania majątku stwierdza, że w majątku niewiele się znajduje – mówi mecenas Ludwig. – Pozostaje wówczas sięgnąć po środek prawny, który nazywa się skargą pauliańską. Możemy sprawdzić, czy dana osoba wyzbywała się majątku i czy przepisywała go na rzecz rodziny, przyjaciół. Jeżeli dokonała tego w ciągu ostatnich pięciu lat, należy złożyć powództwo do sądu cywilnego o uznanie czynności, których dokonała z pokrzywdzeniem wierzyciela, którym jest małoletnie dziecko – wyjaśnia mecenas. Jeżeli ktoś, wiedząc, że będzie zobligowany do płatności alimentacyjnej, pozbył się swoich składników majątkowych dzięki powództwu pauliańskiemu, można odzyskać zaległe kwoty.
Krajowy Rejestr Długów i Fundusz Alimentacyjny
Pozostaje nam jeszcze kwestia złożenia wniosku do Krajowego Rejestru Długów. Jeżeli ktoś prowadzi firmę, a nie jest wspólnikiem, jest w niej zatrudniony na najniższą krajową stawkę, możemy takiego człowieka wpisać do Krajowego Rejestru Długów. Taka osoba będzie miała duże problemy, jeśli będzie chciała np. uzyskać kredyt lub rozwijać działalność gospodarczą, dla banków stanie się niewiarygodna.
Jeśli te działania okażą się nieskuteczne, pozostaje zwrócić się do Funduszu Alimentacyjnego. Wypłacane z niego kwoty są jednak dość niskie – to maksymalnie 500 zł.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery Pory Roku
Prowadziła: Joanna Racewicz
Gość: mecenas Katarzyna Ludwig
Data emisji: 20.05.2022
Godzina emisji: 9.39
djr
Alimenciarze. Jak wyegzekwować należności? - Jedynka - polskieradio.pl