"Zapisz dobro" – kampania społeczna poświęcona testamentom

Data publikacji: 31.05.2022 10:09
Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 15:13
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Testament warto postrzegać jako dar, który ofiarowujemy bliskim lub wybranej organizacji
Testament warto postrzegać jako dar, który ofiarowujemy bliskim lub wybranej organizacji, Autor - Shutterstock/Amnaj Khetsamtip
Nasze postrzeganie testamentów bardzo się zmieniło. Z badań przeprowadzonych w 2021 roku wynika, że wiele osób nie sporządza testamentu, bo po prostu nie zastanawia się nad tym w danym momencie życia lub uważa, że jest na to za wcześnie, co szczególnie dotyczy osób poniżej 50. roku życia. 
  • Ruszyła akcja informacyjna "Zapisz dobro" – ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest zmiana postaw społecznych poprzez uświadomienie wartości płynących z pisania testamentu.
  • Testament to jeden ze sposób zarządzania swoim majątkiem. 
  • Warto postrzegać testament jako dar, którym obdarowujemy najbliższych lub daną organizację. 

Wojna na Ukrainie sporo zmieniła w naszym podejściu do kwestii sporządzania testamentu, wcześniej także pandemia. Z myślą o wszystkich, którzy zamierzają spisać testament, ruszyła akcja "Zapisz dobro". Na wszelki wypadek testament warto sporządzić zawczasu, nie warto się tego bać.   

Testament – sposób na zarządzanie majątkiem

Coraz więcej osób uświadamia sobie, że testament nie jest aktem ostatniej woli, ale jednym ze sposobów zarządzania swoim majątkiem na wypadek najgorszego. Dotyczy to również osób coraz młodszych, w wieku 45 plus. Przygotowują testament nie dlatego, że są śmiertelnie chore, ale dlatego, że odpowiedzialnie pragną zabezpieczyć swoich najbliższych. Niektórych przeraża jednak już sama myśl o spisaniu ostatniej woli. Śmierć jest w Polsce tematem tabu. W oswojeniu kwestii związanych ze sporządzaniem testamentu może pomóc spojrzenie na niego jako na dar, który ofiarowujemy bliskim lub wybranej organizacji – doradzają psychologowie.

Testament można sporządzić w domowym zaciszu. Jak to zrobić? 

Nie chodzi jednak o to, by rozłożyć ręce i czekać na najgorsze, tylko o to, by na wszelki wypadek zabezpieczyć najbliższych albo wesprzeć daną organizację. Testament najlepiej spisać u notariusza, bo wtedy dokument jest w zasadzie niemożliwy do podważenia. Można go również sporządzić w domowym zaciszu: pisząc go, podpisując, opatrując datą. Wszystko musi być napisane pismem odręcznym.

Do 10 czerwca 2022 roku czynna jest testamentowa infolinia. Pod numerem 500 857 074 można skonsultować z prawnikami swoją indywidualną sprawę. A więcej informacji na temat akcji na stronie zapiszdobro.pl. 


POSŁUCHAJ

04:16

"Zapisz dobro" – o kampanii społecznej poświęconej testamentom w materiale Klaudii Porębskiej (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Czytaj także:


Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 31.05.2022

Godzina emisji: 7.45

Prosto z rynku
Prosto z rynku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.