Stanisław Osiecki - polityk i taternik

Data publikacji: 31.05.2022 16:46
Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 17:27
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Stanisław Osiecki - działacz społeczny, minister i parlamentarzysta II Rzeczpospolitej, współtwórca Polskiego Państwa Podziemnego
Stanisław Osiecki - działacz społeczny, minister i parlamentarzysta II Rzeczpospolitej, współtwórca Polskiego Państwa Podziemnego, Autor - z archiwum NAC
- Stanisław Osiecki szczególne znaczenie w odzyskaniu przez Polskę niepodległości widział w warstwie chłopskiej. W dużej mierze będzie to kierowało jego losami politycznymi w kolejnych latach - mówił w radiowej Jedynce dr Mateusz Ratyński z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Aktywny na wielu polach

Stanisław Osiecki urodził się w 1875 roku w Ciechanowie. Miał pochodzenie szlacheckie. Studiował na Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Jagiellońskim. Działając na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, związał się z ruchem ludowym.

Szczyt jego kariery politycznej przypadł w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Był ministrem przemysłu i handlu, reform rolnych, wicemarszałkiem Sejmu i prezesem Stronnictwa Ludowego. Udzielał się także społecznie, był prezesem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Zasłużony w polskim ruchu olimpijskim, zainicjował budowę schroniska na Hali Gąsienicowej.

55. rocznica śmierci

Był współtwórcą Polskiego Państwa Podziemnego. Po wojnie, w latach 1946-1950, ponownie zasiadał w Sejmie. Zmarł 12 maja 1967 roku, niedawno minęła 55. rocznica jego śmierci. 

- W związku z tym, jako Muzeum Ruchu Ludowego, podjęliśmy szereg inicjatyw upamiętniających jego postać i dorobek ku jego czci i pamięci. Doszło do odsłonięcia tablicy pamiątkowej na froncie jego domu przy ul. Mickiewicza 38 na warszawskim Żoliborzu. Odbyła się także konferencja naukowa - relacjonował dr Mateusz Ratyński.

POSŁUCHAJ

22:29

Stanisław Osiecki - w 55. rocznicę śmierci (Eureka/Jedynka)

Ponadto w audycji:

Idea międzynarodowych wystaw pokazujących osiągnięcia nauki, techniki, architektury z różnych stron świata miała swój początek w Hyde Parku w Londynie w 1851 roku. Z ekspozycjami wiązały się wielkie przedsięwzięcia budowlane, np. londyński Crystal Palace, wieża Eiffla na wystawie światowej 1889 w Paryżu, konstrukcja modelu atomu Atomium w 1958 w Brukseli.

Polska jest stałym uczestnikiem Expo od 150 lat, prezentowała między innymi fabrykę fortepianów czy atelier fotograficzne. O historii wielkich wystaw, ich wpływie na powstawanie i propagowanie zjawisk, które do dziś obserwujemy, mówiła prof. Marta Leśniakowska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Mateusz Ratyński (Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie), prof. Marta Leśniakowska (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 30.05.2022 

Godzina emisji: 19.30

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.