Na wystawie znajdą się wyjątkowe obiekty z krajów arabskich, przykłady strojów i malarstwa z epoki Kadżarów z Iranu, bogata kolekcja ubiorów, biżuterii i rękodzieła z Azji Centralnej, artefakty związane z życiem i wyznaniami koczowniczych ludów Mongolii oraz najliczniejsza kolekcja z ponad 18 000 indonezyjskich wysp, w skład której wchodzą między innymi maski, tradycyjna broń biała i modele statków z goździków. W sumie zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć zbiór prawie 900 unikalnych w skali polskiej obiektów.
- Zaczynamy od najstarszych cywilizacji i zarazem krajów najbliższych Europie, które kojarzą nam się dzisiaj z kulturą arabską, ale których cywilizacje są starsze, więc przedstawiamy eksponaty archeologiczne z terenu dzisiejszej Mezopotamii i Iranu - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Joanna Wasilewska - dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku. - Chcemy przypomnieć o najstarszych cywilizacjach, nie tylko Azji, ale i świata. Przypominamy też o najstarszych systemach pisma, m.in. cegła z pismem klinowym licząca prawie 4.5 tys. lat jest najstarszym z naszych eksponatów - opowiada gość Jedynki.
Wejście na arabski bazar
Ekspozycja prowadzi nas przez arabski bazar, gdzie królują ażurowe ściany i gabloty z bardzo specyficznymi i wyróżnionymi towarami. - Kultura arabska jest bardzo istotna w kształtowaniu bardzo dużych obszarów Azji i Afryki Północnej, ale nie jedyna - podkreśla dr Joanna Wasilewska. - My chcemy podkreślić wpływ bardzo starej, ale niezwykle istotnej cywilizacji perskiej na ogromnych obszarach Azji i chociaż Iran od dawna jest krajem muzułmańskim i w dzisiejszych czasach bardzo silnie kojarzonym z islamem, to zarazem jest to kraj, gdzie przechowały się niezwykle stare i archaiczne tradycje, chociażby związane ze zmianami pór roku, czyli starymi, indoeuropejskimi zwyczajami - dodaje.
Wystawa "Podróże na wschód" będzie dostępna dla zwiedzających od soboty (25 czerwca).
Ponadto w audycji:
- Czas szkolnych pożegnań.
Sztambuchy to studenckie pamiętniki niezwykle popularne w Europie od XVI do XVIII w. Wpisywano się do nich najczęściej przy okazji pożegnań po ukończeniu studiów. W dniu zakończenia roku szkolnego zajrzymy do wpisów sprzed kilku stuleci.
Tego rodzaju pamiętniki były rozpowszechnione wśród studentów w Niemczech, Polsce, Holandii, Skandynawii i na Węgrzech. Krótki wpis miał być dowodem przyjaźni, ale mógł być także wykorzystany jako swoisty "list polecający" w dalszej karierze właściciela. Obok życzeń i wspomnień ze wspólnych czasów studenckich dołączano rysunki, grafiki, wycinanki. W sztambuchach znajdowały się także autografy profesorów i znanych osobistości uczelni. O sztambuchach opowiedział nasz gość, dr Robert Tomczak z Wydziału Historii UAM w Poznaniu.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Goście: dr Joanna Wasilewska (dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku), dr Robert Tomczak (Wydział Historii UAM w Poznaniu)
Data emisji: 24.06.2022 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
"Podróże na wschód" - nowa wystawa w Muzeum Azji i Pacyfiku - Jedynka - polskieradio.pl