Nowy Jork, którego już nie ma. "Rytm Harlemu" Colsona Whiteheada

Data publikacji: 30.06.2022 08:46
Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 13:46
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Harlem
Harlem, Autor - www.pixabay.com
"Rytm Harlemu" to dziejąca się w latach 60. XX wieku powieść obyczajowo-kryminalna o nowojorskim półświatku i problemach rasowych. Główny bohater Ray jest przykładnym sprzedawcą mebli i ojcem rodziny, a tylko czasem korzysta ze znajomości z bandytami i oszustami. W pewnym momencie zostaje jednak wciągnięty w poważniejszą sprawę: napad na luksusowy hotel.

"Rytm Harlemu" to powieść Colsona Whiteheada, bestsellerowego amerykańskiego pisarza, dwukrotnego laureata Nagrody Pulitzera za powieści "Kolej podziemna" (o ucieczce dwojga niewolników z XIX-wiecznej amerykańskiej plantacji) i "Miedziaki" (o zakładzie poprawczym dla Afroamerykanów na południu USA). Zdaniem tłumacza, Rafała Lisowskiego, książki Whiteheada są z jednej strony prozą literacką, nagradzaną i docenianą przez krytyków, z drugiej zaś to literatura dla wszystkich. - Może to wyjaśniać tę jego popularność, od momentu wydania "Kolei podziemnej" - mówi w rozmowie z Magdą Mikołajczuk. 

Nowy Jork na wyciągnięcie dłoni

Tytuł nie jest przypadkowy. Czytelnik, dzięki lekturze, czuje niesłabnący rytm miasta i zanurza się w atmosferze Harlemu - dzielnicy Nowego Jorku, w której od dziesięcioleci mieszkają głównie Afroamerykanie. Colson Whitehead jako wnikliwy obserwator zasypuje nas mnóstwem szczegółów: dotyczących atmosfery uliczek, klubów i sklepików. Z kart powieści płyną nie tylko dźwięki. Biją z nich również smaki i zapachy. - Atmosfera powieści jest pewnym wyzwaniem dla tłumacza. By nie zagubić tych wszystkich szczegółów i zrozumieć, kto był kim, należy dokonać sporego researchu - mówi gość audycji.

To w pewnym sensie książka o moralności, ale pozbawiona podniosłego charakteru właściwego pogadankom. To przede wszystkim rzecz o wyborach dokonywanych przez każdego z nas. Autentyczna i uniwersalna. - Większość z nas chce myśleć, że zawsze dokonałaby krystalicznie czystych wyborów. Natomiast ze względu na okoliczności czy powiązania, czasami idzie się na kompromisy lub krzywe interesy, jednocześnie będąc w gruncie rzeczy uczciwym i nie mając złych intencji - podkreśla Rafał Lisowski. Colson Whitehead umiejętnie opowiada nam również o istotnych problemach społecznych.

Uniwersalna opowieść o dyskryminacji

W tym przypadku pokazane są nie tylko problemy rasowe: dyskryminacja czarnoskórych, ale również problemy klasowe między Afroamerykanami. - To przypomnienie całej hierarchiczności, struktury de facto kastowej. Na samej górze są wpływowi biali, a na samym dole czarni - zauważa gość Magdy Mikołajczuk. Jednocześnie dodaje, że część wyżej postawionych czarnoskórych odgrywa się za doznawane krzywdy i lata dyskryminacji, poprzez stosowanie tych samych metod wobec Afroamerykanów znajdujących się na niższym szczeblu drabiny społecznej.


POSŁUCHAJ

14:42

"Rytm Harlemu" to kolejna powieść bestsellerowego pisarza, Colsona Whiteheada (Moje książki/Jedynka)

 

Zobacz też:

Tytuł audycji: Moje książki

Gość: Rafał Lisowski (tłumacz)

Data emisji: 30.06.2022 r. 

Godzina emisji: 23.11

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.