W styczniu 1919 roku rozpoczęła się konferencja pokojowa w Paryżu, podczas której miały zapaść niezwykle istotne decyzje dla przyszłości Polski. Dlaczego delegatami strony polskiej zostali Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski, a nie Józef Piłsudski. - To wynik historycznego kompromisu. Józef Piłsudski i rząd Jędrzeja Moraczewskiego byli traktowani przez Ententę jako zwolennicy reprezentujący sojusz Polski z Niemcami (…). Piłsudski i Dmowski potrafili w ciągu stycznia, dzięki Paderewskiemu, dojść do porozumienia - wyjaśnia prof. Jan Żaryn.
- W sytuacji strategicznie ważnej naczelnik państwa pozostawał tymże naczelnikiem, natomiast lewicowy rząd - de facto niedemokratyczny, jeśli uznamy, że demokracja to wola społeczeństwa - Jędrzeja Moraczewskiego został odsunięty. W to miejsce powstał rząd Ignacego Jana Paderewskiego, w którym znaleźli się zarówno zwolennicy naczelnika państwa, jak i zwolennicy Komitetu Narodowego Polskiego oraz szerszego tła politycznego. KNP miał przekształcić się w delegację rządu i państwa polskiego na konferencję wersalską - dodaje ekspert Jedynki.
Ostatecznie 16 stycznia 1919 roku podano nazwiska polskich delegatów: Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, który jednak do marca 1919 roku był nieobecny. - W związku z tym mieliśmy prawo do tzw. trzeciego delegata. Został nim Władysław Grabski - słyszymy.
Kilkugodzinne przemówienie Romana Dmowskiego
29 stycznia 1919 roku podczas obrad w stolicy Francji Roman Dmowski wygłosił bardzo słynne kilkugodzinne przemówienie w językach: francuskim i angielskim. - Postulaty, które zostały w tym przemówieniu wygłoszone, miały później ciąg dalszy w notach, które stanowiły oficjalne stanowisko polskie w sprawie granic. Wszystkie granice państwa polskiego zostały przez Romana Dmowskiego określone i w ciągu tych pięciu godzin przemówienia starał się udowodnić racjonalność tego programu - zauważa prof. Jan Żaryn.
- Program Romana Dmowskiego i całej polskie delegacji to była budowa wielkiej Polski - przyznaje.
Należy dodać, że w skład polskiej delegacji wchodzili także przedstawiciele naczelnika państwa. - Wszyscy od początku zdawali sobie sprawę, że pierwszym delegatem i tym, który rozprowadza polską politykę na terenie Paryża, jest Roman Dmowski. Współpraca była idealna, ponieważ potrafili zrozumieć, że bez Romana Dmowskiego nic tam się nie da osiągnąć - tłumaczy prof. Jan Żaryn.
Obrona polskich interesów
Ignacy Jan Paderewski pojawił się w Paryżu w marcu 1919 roku. - Roman Dmowski pisał w liście do Stanisława Grabskiego, że z utęsknieniem czeka, aby wreszcie przybył. Z tego powodu, że jest człowiekiem, który spowoduje zupełnie inna atmosferę - twierdzi prof. Jan Żaryn.
- Roman Dmowski w ciągu tych pierwszych miesięcy ujawnił swoje niezwykłe talenty dyplomatyczne, ale jednocześnie zgodnie z interesem polskim pokazał się jako trochę nienegocjacyjny. W związku z tym wrogość skupiła się na postaci Romana Dmowskiego. Ignacy Jan Paderewski miał odblokować ten wizerunek, czyli ocieplić wizerunek Polski i rozpocząć negocjacje na niejako innym poziomie wrażliwości wobec sprawy polskiej - przypomina gość Programu 1.
- Rozwiązania podstawowe traktatu wersalskiego były wielkim sukcesem Polski. Przede wszystkim z racji oficjalnego uznania państwa polskiego, nawiązywania stosunków dyplomatycznych z Francją, Włochami, Stanami Zjednoczonymi i Stolicą Apostolską. To był proces, który trwał od pierwszych miesięcy 1919 roku, dzięki temu, że mieliśmy swoją delegację na kongresie wersalskim (…). Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski i delegaci Józefa Piłsudskiego pokazali, co oznacza obrona polskich interesów i dopominanie się o polskie racje. Pokazali też, że negocjacje muszą być twarde i jednocześnie elastyczne - dopowiada prof. Jan Żaryn.
Czytaj także:
Audycja przygotowana we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Tytuł audycji: Dziedzictwo i pamięć
Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: prof. Jan Żaryn (dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego)
Data emisji: 5.07.2022
Godzina emisji: 19.30
DS
Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski. Ambasadorzy sprawy polskiej w Paryżu - Jedynka - polskieradio.pl