Nie jest tajemnicą, że gen. Tadeusz Jordan Rozwadowski był architektem "Cudu nad Wisłą". Cały czas podkreślane są jego talenty wojskowe na dużą skalę. - Bezsprzeczną zasługą było to, że w tych trudnych, kryzysowych momentach na początku sierpnia, kiedy pod Warszawą znajdowała się Armia Czerwona i prawdopodobnie nastąpiłoby zdobycie Warszawy, pojawił się on jako mąż opatrznościowy. 22 lipca, kiedy został mianowany szefem sztabu generalnego, od razu przystąpił do energicznego działania, przede wszystkim skupiając się na stworzeniu planu operacyjnego - mówi Jarosław Jaskólski, kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Gość Jedynki zauważa, że gen. Tadeusz Jordan Rozwadowski opracował wraz z naczelnikiem państwa Józefem Piłsudskim skuteczną strategię obrony Warszawy.
"W nieszczęściu jedyny". Dlaczego?
W Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej możemy obejrzeć wystawę "W nieszczęściu jedyny". Jak możemy rozumieć jej tytuł? - Był w tym nieszczęściu jedyny, ponieważ już sporo generałów straciło wiarę na zwycięstwo. Większa część misji dyplomatycznych wyjechała z Warszawy i został tylko nuncjusz apostolski. Widmo porażki właściwie zdawało się nieuchronne - przyznaje Jarosław Jaskólski.
- Gen. Rozwadowski na pewno pojawił się we właściwym miejscu i czasie. Bez niego ta sytuacja była bardzo trudna i krytyczna. Nie wiadomo jak dalej potoczyłyby się losy stolicy (…). Musimy podkreślić jego rolę i zaangażowanie w tym najtrudniejszym momencie Bitwy Warszawskiej, a także jego śmiałe plany operacyjne oraz optymizm, który wniósł w serca żołnierzy podległych mu oddziałów. To miało kluczowe znaczenie w bitwie, która rozstrzygnęły losy wojny polsko-bolszewickiej - dodaje ekspert.
Do kiedy można obejrzeć wystawę?
Muzeum Niepodległości, w którego skład wchodzi Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, już od wielu lat kultywuje pamięć o gen. Tadeuszu Rozwadowskim. - Ta wystawa wpisuje się w naszą politykę muzealną. Jest to ekspozycja złożona z kilkunastu plansz i wzbogacona o takie elementy, jak dwa mundury z okresu wojny 1920 roku - przekazuje Jarosław Jaskólski.
Na wystawie możemy również zobaczyć fragment gąsienicy z czołgu używanego przez wojska polskie, a także wydawnictwa poświęcone gen. Tadeuszowi Rozwadowskiemu, znaczki czy pocztówki okolicznościowe. Wystawę, która została objęta patronatem Polskiego Radia, można obejrzeć do początku października.
Ponadto w audycji:
Kaowiec, opalacz i bawarka. Historia wczasów pracowniczych w PRL. Wypoczynek nad morzem, wakacje zorganizowane przez Fundusz Wczasów Pracowniczych były formą popularnego spędzania wolnego czasu. Polacy z całego kraju przyjeżdżali na Wybrzeże ze specjalnym skierowaniem z pracy. Symbole tamtych czasów jak lody "Mewa", "Cytronety" w foliowych woreczkach ze słomką czy opalacze, jak niegdyś nazywano kostiumy kąpielowe, pokazano na wystawie "Wczasy na Wybrzeżu to najprzyjemniejszy wypoczynek" w Muzeum Sopotu. Gość: Justyna Gibbs, współkuratorka wystawy.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Jankowska
Goście: Jarosław Jaskólski (kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej), Justyna Gibbs (współkuratorka wystawy "Wczasy na Wybrzeżu to najprzyjemniejszy wypoczynek" w Muzeum Sopotu)
Data emisji: 25.07.2022
Godzina emisji: 19.30
DS
"Zdrowy optymizm, tężyzna żołnierza i żywa inteligencja". Gen. Tadeusz Jordan Rozwadowski w historii i pamięci - Jedynka - polskieradio.pl