Prezes PGZ: w przyszłym roku zdolności produkcyjne wyrzutni Piorun przekroczą 1 tys. sztuk

Data publikacji: 14.08.2022 16:15
Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 17:06
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Prezes PGZ: w przyszłym roku zdolności produkcyjne wyrzutni Piorun przekroczą 1 tys. sztuk
Prezes PGZ: w przyszłym roku zdolności produkcyjne wyrzutni Piorun przekroczą 1 tys. sztuk, Autor - Piotr Nowak/PAP
Wcześniej produkowaliśmy ok. 300-350 wyrzutni Piorun rocznie, w przyszłym roku produkcja roczna wyniesie już powyżej tysiąca sztuk - zapowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak dodał, wojna na Ukrainie dała nowe życie oraz tempo do działania polskiej zbrojeniówce, a także całemu przemysłowi militarnemu na świecie.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek został zapytany na antenie Programu 1 Polskiego Radia o to, "czy wojna tocząca się za naszą wschodnią granicą dała nowe życie polskiej zbrojeniówce". - Moim zdaniem tak. I nie tylko polskiej zbrojeniówce, ale ogólnie całemu przemysłowi zbrojeniowemu na świecie dała nowe tempo do działania - ocenił.

Jak wskazał, "wojna na Ukrainie wymusza między innymi od zakładów wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej znaczne zwiększenie tempa pracy, a także wysiłku, dotyczącego przygotowania do zwiększonych zamówień, których oczekuje polska armia oraz wicepremier Mariusz Błaszczak".

Rozwój Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Odnosząc się z kolei do polsko-koreańskiego kontraktu na czołgi K2, samobieżne armatohaubice K9 i lekkie myśliwce FA-50, który zatwierdził szef MON, gość audycji wskazał, że w ostatnich kilku miesiącach Polska Grupa Zbrojeniowa pokazała, że "tego rodzaju zamówienia zaczynają być standardem, jeśli chodzi o współpracę z polskimi siłami zbrojnymi".

- Przyspieszenie, jakie jest wymuszone sytuacją geopolityczną za naszą wschodnią granicą, zmusza nas do realizacji coraz bardziej skomplikowanych kontraktów i oczekiwań stawianych przez siły zbrojne, polską armię oraz wicepremiera Mariusza Błaszczaka - wyjaśnił. Dodał ponadto, że "jest to olbrzymi kontrakt, który wkrótce będzie uszczegóławiany z partnerami z Korei Południowej".

Sebastian Chwałek przypomniał ponadto, że w ubiegłym roku Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała kontrakt między innymi na uruchomienie procesu pozyskania systemów krótkiego zasięgu pod kryptonimem "Narew", jak również programu pod kryptonimem "Miecznik", dotyczącego pozyskania przez siły zbrojne trzech okrętów klasy Fregata. - Te kontrakty również opiewały na miliardy złotych. Powoli zaczynamy przygotowywać się i przyzwyczajać się do tego rodzaju olbrzymich zamówień - podkreślił.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

POSŁUCHAJ

37:23

Sebastian Chwałek o działaniach Polskiej Grupy Zbrojeniowej ("W otwarte karty"/Program 1 Polskiego Radia)

Tytuł audycji: "W otwarte karty"

Gość: Sebastian Chwałek (prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej)

Data emisji: 14.08.2022 r.

Godzina emisji: 15.10 

ng/PAP

Spotkania w Jedynce
Spotkania w Jedynce
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.