Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa we wtorek 16 sierpnia poinformowała o podpisaniu rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku o dodatek węglowy. Minister Moskwa podkreśliła, że Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, "mogą składać wnioski w swojej gminie i otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł".
Duże zainteresowanie
Wnioski są przyjmowane zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej przez platformę ePuap (elektroniczna skrzynka podawcza). Zadanie to powierzono Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej. - Od kiedy można starać się o dodatek węglowy, zainteresowanie w MOPS w Gnieźnie jest bardzo duże - mówi Wiktor Koliński z Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. - Dodatek jest wysoki, wynosi 3 tys. zł, i wnioski mogą składać gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ogrzewania jest urządzenie na węgiel, czyli kominek albo piec kaflowy. Dofinansowanie nie jest zależne od zarobków, ważne jest to, że na jedno gospodarstwo można uzyskać jeden dodatek węglowy - wyjaśnia.
Właściciele domów ogrzewanych piecami węglowymi zapowiadają, że w ciągu najbliższych dni będą składać wnioski. - Tu nie ma żadnych wątpliwości na temat tego, by skorzystać z tej dopłaty - słyszymy w materiale.
Problem z zakupem węgla
Z szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska w 2021 roku wynika, że liczba gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel kamienny w jakimkolwiek celu grzewczym wynosiła 4,3 mln, a w 3,8 mln gospodarstw był to podstawowy nośnik do ogrzewania pomieszczeń.
Jak podkreśla właścicielka jednego z punktów handlowych, są problemy z zakupem węgla opałowego. - Towar jest rozdysponowany, robimy zapisy i jak tylko otrzymujemy węgiel, obsługujemy klientów według listy - mówi. - Zainteresowanie jest większe niż ilość dostępnego towaru - dodaje.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Materiał: Rafał Muniak
Data emisji: 17.08.2022 r.
Godzina emisji: 16.20
IAR/ans
Można już składać wnioski o dodatek węglowy. Jakie warunki trzeba spełnić? - Jedynka - polskieradio.pl