11. Narodowe Czytanie. Kukuła: "Ballady i romanse" powinny znaleźć się w każdym domu i każdym sercu

Data publikacji: 03.09.2022 08:30
Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022 10:09
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia
Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia , Autor - W. Kusiński./Polskie Radio
"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza zabrzmią dziś w tysiącach miejsc w Polsce i na świecie w ramach 11. Narodowego Czytania. - Dzisiaj powiemy wszystkim Polakom, że Mickiewicz napisał arcydzieło, które powinno znaleźć się w każdym domu i w każdym sercu. Nasz język jest piękny i ludzie, którzy byli tu przed nami, kochali polszczyznę i potrafili wspaniale mówić o najpiękniejszych rzeczach: miłości, tęsknocie i szczęściu - mówi w Programie 1 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. 
  • W sobotę, 3 września, w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka zainauguruje jedenaste Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji będą "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
  •  Na scenie wystąpi kilkunastu aktorów, między innymi Beata Fido, Angelika Kurowska, Marcin Przybylski, Krzysztof Szczepaniak, Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski.
  • Do Narodowego Czytania włączyli się też dziennikarze Jedynki, nagrywając własne interpretacje zbioru ballad Adama Mickiewicza. 

Jak co roku Narodowe Czytanie zainauguruje w południe w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka. Na scenie wystąpi kilkunastu aktorów, między innymi Beata Fido, Angelika Kurowska, Marcin Przybylski, Krzysztof Szczepaniak, Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski. 

Do udziału w wydarzeniu zachęca dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, który wyreżyserował tegoroczne Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim. - Będziemy się bawić konwencjami, ale będą też momenty poważniejsze. To nie jest tak, że my zapraszamy państwa, gdzie leżą zakurzone przedmioty z przeszłości. Tak jak mówił Cyprian Kamil Norwid: "Przeszłość - to jest dziś". Tak patrzmy na tych ludzi, na to, co stworzyli - podkreśla. 

źródło: prezydent.pl/Youtube 

Romantyczność w XXI wieku 

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie. Zbiór poezji zapoczątkował w Polsce romantyzm. Rok 2022 - w związku z dwustuleciem wydania zbioru - obchodzony jest jako Rok Romantyzmu Polskiego. Czy myśl romantyczna może nadal poruszyć i skłonić do refleksji młodych ludzi? - Romantyzm jest o miłości, a o miłości uczą się wszystkie pokolenia - stwierdza Janusz Kukuła. - Jest on w nas i to się nigdy nie zmieni. Mickiewicz, będąc młodym dwudziestoparoletnim chłopcem, pisząc swoje dzieła, nie marzył o sławie i pieniądzach, tylko o tym, żeby dać ludziom coś, co zmieni świat, i myślę, że mu się udało, gdyż zmienia ludzi do dzisiaj. Ktoś, kto przeczyta "Ballady i romanse", zacznie myśleć, kim jest  - ocenia gość Jedynki.

- Marzeniem wszystkich pokoleń, zwłaszcza mojego, było, by ten świat mógł się zmieniać, żebyśmy odrobinę mieli na to wpływ - dodaje.  

POSŁUCHAJ

12:16

Janusz Kukuła o tegorocznym Narodowym Czytaniu (Wolna sobota z Jedynką)

 

Dziennikarze Jedynki włączają się w akcję

Do Narodowego Czytania - jak co roku - włączyli się też dziennikarze Jedynki, nagrywając własne interpretacje zbioru ballad Adama Mickiewicza. Do czytania lektury zaproszeni zostali, między innymi, dziennikarze sportowi radiowej Jedynki: Krzysztof Kuzak, Filip Jastrzębski i Rafał Bała. "Ballad i romansów" w interpretacji dziennikarzy Jedynki będzie można słuchać na antenie Programu 1 od godziny 5.50 do 17.50.

Polskie Radio jest partnerem medialnym Narodowego Czytania 2022. Warszawskie wydarzenie będzie transmitowane przez Polskie Radio kolejno na antenach Jedynki, Dwójki i Trójki. Będzie je można śledzić także na kanale YouTube Polskiego Radia i na stronie narodoweczytanie.polskieradio.pl

Czytaj również: 

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Balladynę" Juliusza Słowackiego, "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej i polskie nowele.

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką 

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia) 

Data emisji: 3.09.2022 r. 

Godzina emisji: 7.20

IAR/ans

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.