Od dziś zmiany w przepisach ruchu drogowego. Co trzeba wiedzieć?

Data publikacji: 17.09.2022 07:00
Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 17:58
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Korzystanie z telefonu podczas prowadzenia auta będzie surowiej karane
Korzystanie z telefonu podczas prowadzenia auta będzie surowiej karane, Autor - PV productions/shutterstock
W "Bezpiecznej Jedynce" mówiliśmy o kolejnych zmianach w przepisach ruchu drogowego. Już w sobotę (17 września) w życie wchodzi tzw. system podwójnych kar, a kierowcy stracą możliwość anulowania punktów karnych.
  • W sobotę, 17 września, wchodzą w życie ważne dla wszystkich użytkowników dróg zmiany w przepisach.
  • Wzrosną m.in. kary finansowe za wykroczenia drogowe, łatwiej będzie stracić prawo jazdy. 
  • Obowiązujące od stycznia br. przepisy zostaną wzmocnione, przede wszystkim zmieniony zostanie sposób kasowania zgromadzonych punktów.
  • Ważną zmianą są tzw. warunki recydywy, czyli złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia.

Podwójne karanie 

Ważną zmianą są tzw. warunki recydywy, czyli złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia. - Od 17 września wchodzą podwójne mandaty. W skrócie oznacza to, że jeżeli w ciągu dwóch lat popełnimy to samo wykroczenie, to stawka grzywny automatycznie za drugi mandat wzrośnie dwukrotnie. Taka recydywa grozi nie tylko za przekroczenie prędkości, ale też za przewinienia wobec pieszych - tłumaczy Dorota Olszewska z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. - Nie za wszystkie przewinienia będą groziły podwójne mandaty, tylko za te najbardziej niebezpieczne - dodaje. 

W świetle nowych przepisów bardzo łatwo będzie można stracić prawo jazdy. - Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych to będzie 15 punktów karnych, a za używanie telefonu z zestawu głośnomówiącego kierowca otrzymuje 12 punktów karnych - informuje Dorota Olszewska. 

Podwójne karanie w warunkach recydywy będzie też dotyczyć innych obszarów ruchu, takich jak na przykład nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, złamania zakazu wyprzedzania, wyprzedzania na przejściach lub bezpośrednio przed nimi, niezachowania ostrożności, spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty i tym podobnych uczestników ruchu.

Mniej wypadków niż w latach ubiegłych

Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym to priorytet działania policjantów ruchu drogowego. Ostatnie lata przyniosły kilka zmian zaostrzających przepisy obowiązujące kierowców. Jak podkreśla nadkomisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji, szereg wprowadzonych zmian przyniosło rezultaty. - Od początku roku do połowy września odnotowaliśmy 15 388 wypadków drogowych i jest to mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o 192 wypadki i aż o 1135 zdarzeń mniej niż w roku 2020" - podkreśla. - W tym roku jest mniej ofiar śmiertelnych. W 2022 roku to 1317, w ubiegłym roku było więcej o 199 ofiar, a w roku 2020 aż 306 ofiar więcej.

Zaostrzenie przepisów a poprawa bezpieczeństwa

Czy zaostrzenie przepisów wpływa na poprawę bezpieczeństwa? - Ci, którzy wprowadzają tego typu zmiany, są przekonani, że poprawi to bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jednak rzeczywistość pokazuje, że jest inaczej - uważa dr Andrzej Markowski, psycholog transportu. - Bywają sytuacje, że przy zaostrzeniu przepisów sytuacja poprawia się, ale na krótko. Można to porównać do sytuacji z fotoradarem, większość kierowców zwalnia prędkość do tej przepisowej, kiedy mają minąć fotoradar - tłumaczy ekspert. 

Dr Markowski tłumaczy, jak przekonać kierowców do bezpiecznej jazdy. - Są zapisy statutowe, wystarczy je wprowadzić w życie, np. kurs dokształcający między 5 a 8 miesiącem posiadania prawa jazdy. Jest ustawa, która to reguluje, ale od 11 lat nie jest ona wprowadzona - podkreśla. 

Punkty karne 

Zmieniony zostanie również sposób kasowania zgromadzonych punktów. Obowiązywać one będą przez dwa lata na koncie kierowców popełniających wykroczenia, a nie jak dotychczas przez rok. - W tej grupie są naruszenia polegające m.in. na nieprawidłowym zachowaniu się kierującego wobec pieszych, czyli omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz nie zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu - wylicza Dorota Olszewska. 

POSŁUCHAJ

10:24

Zmiany w przepisach ruchu drogowego. "Łatwiej będzie stracić prawo jazdy" (Bezpieczna Jedynka)

 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Goście: Dorota Olszewska (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego), nadkomisarz Robert Opas (Komenda Główna Policji), dr Andrzej Markowski (psycholog transportu) 

Data emisji: 16.09.2022 r. 

Godzina emisji: 17.10

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.