Inspiracją do napisania sztuki stał się dla autora wywiad, którego w 2013 roku udzieliła nikomu nieznana 102-letnia Brunhilde Pomsel. Był to jej pierwszy i zarazem ostatni wywiad w życiu, niemniej cytowały go media na całym świecie. - Siedzi babcia, która miała 102 lata w czasie, gdy udzieliła tego wywiadu. Są to prawdziwe słowa naszej bohaterki - pani Pomsel - mówi Anna Seniuk.
- To nie jest sucha relacja tylko na temat czasów, w których ona się urodziła. Pani Pomsel to osoba z poczuciem humoru, energiczna, jak na swoje lata, więc staram się wykorzystać te jej cechy charakteru - przyznaje aktorka.
"Sztuka o unikaniu odpowiedzialności"
Sztuka Christophera Hamptona jest grana z ogromnymi sukcesami na całym świecie. To rzecz o narodzinach zła, ale przede wszystkim o konformizmie, wyparciu i odpowiedzialności każdego i każdej z nas za podejmowane decyzje. Stawia pytania, które są przerażająco aktualne. - Nieszczęście tej młodej dziewczyny opiera się na tym, że znalazła się w niewłaściwym miejscu i niewłaściwym czasie, nie potrafiła podjąć decyzji - ocenia reżyser Grzegorz Małecki. - My też często przymykamy oczy i wolimy się pewnymi rzeczami nie interesować. To jest sztuka o unikaniu odpowiedzialności - dodaje.
Podczas londyńskiej premiery "Życia pani Pomsel" w główną rolę wcieliła się wybitna brytyjska aktorka filmowa i teatralna Maggie Smith.
Każdy może zadać pytanie
Jak wyjaśnia Anna Seniuk, spektakl jest okazją do rozmów z publicznością. - Każdy ma prawo zadać pytanie, ja zwracam się do widzów: "Wiecie państwo, jak to było...". To jest spotkanie pani Pomsel z grupą ludzi, którym chce opowiedzieć historię, a z nikim nie miała okazji podzielić się swoimi przeżyciami. Ona ma z wiekiem, jak sama mówi, swoje własne przemyślenia - podkreśla.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Materiał: Dorota Kołodziejczyk
Data emisji: 21.09.2022 r.
Godzina emisji: 15.47
ans
Historia sekretarki Goebbelsa. Premiera monodramu Anny Seniuk - Jedynka - polskieradio.pl