"Pieczka - nowa miara dobroci". Wspominamy wybitnego aktora

Data publikacji: 25.09.2022 11:20
Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 16:49
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Franciszek Pieczka otrzymał Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" - Sopot 2018 za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej
Franciszek Pieczka otrzymał Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" - Sopot 2018 za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej, Autor - Łukasz Dejnarowicz / Forum
Choć odszedł, pamięć o nim żyje i żyć będzie. Franciszek Pieczka - wybitny aktor teatralny, filmowy i radiowy - zmarł w wieku 94 lat. Pozostawił po sobie brawurowe role, a przede wszystkim ciepłe wspomnienia. - W środowisku artystycznym, dzięki panu Franciszkowi, powstała nowa miara: "Pieczka". Stosowana jako miara dobroci - powiedział w audycji "Czas pogody" Zbigniew Krajewski, parafrazując słowa reżysera Jana Kolskiego. 

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku nad Olzą, między Cieszynem a Wodzisławiem. Choć dziś trudno wyobrazić sobie bez niego polski teatr, kino i radio, okazuje się, że aktorstwo wybrał trochę przypadkowo. W archiwalnych rozmowach podkreślał, że wcześniej pracował m.in. w kopalni. - Mój ojciec był górnikiem. I ja w 1946 roku tak samo poszedłem na kopalnię, gdzie przepracowałem rok - wspominał Franciszek Pieczka.

Dodał, że nie pracował wówczas w węglu, ale w kamieniu, co mogło mieć daleko idące, negatywne skutki. - Wszystkie pyły węglowe są wydalane przez organizm. Pył kamienny się osadza. Z tego pyłu robi się cement, który betonuje płuca. To jest tzw. pylica: choroba zawodowa górników - tłumaczył podczas jednego z wywiadów. Dodawał, że gdyby pracował w takich warunkach dłużej, w ówczesnych realiach BHP, prawdopodobnie skończyłoby się to tragicznie.

Ksiądz czy żołnierz?

W swoim bogatym dorobku aktorskim Franciszek Pieczka ma m.in. role duchownych. Po raz pierwszy księdza zagrał w filmie "Urząd" w roku 1969. Była to adaptacja powieści Tadeusza Brezy pod tym samym tytułem. - Pierwszy raz byłem w Rzymie, odtwarzając tę postać. Wysiadłem na placu Świętego Piotra w sutannie, żeby nie ujawniać, że kręcimy film pt. "Urząd" w samym Watykanie - opowiadał aktor. Przyznał też, że w roli księdza nie podobał się córce. - Wolała ojca Gustlika, żołnierza - podsumował.

Wspomnienie Franciszka Pieczki zakończył Zbigniew Krajewski. - W środowisku artystycznym, dzięki panu Franciszkowi, powstała nowa miara: "Pieczka". Stosowana jako miara dobroci - powiedział.


POSŁUCHAJ

04:36

Wspomnienie Franciszka Pieczki. Aktor zmarł w wieku 94. lat (Czas pogody/Jedynka)

 

Czytaj też:

---

Franciszek Pieczka zmarł 23 września 2022 roku. Zagrał ponad sto ról filmowych. Wiele lat spędził na scenach teatralnych. Wykreował też ponad pięćset ról w Teatrze Polskiego Radia.

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Data emisji: 25.09.2022 r. 

Godzina emisji: 10.11

mg

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.