"Zaginione – odnalezione". Pasjonująca opowieść o odzyskanych dziełach sztuki

Data publikacji: 26.09.2022 12:00
Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 15:18
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wystawa NCK upamiętniająca 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Wystawa NCK upamiętniająca 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, Autor - Narodowe Centrum Kultury
W koprodukcji z Narodowym Centrum Kultury powstała nowa seria 12 odcinków telewizyjnego cyklu "Zaginione – odnalezione", poświęconych odzyskanym po latach dziełom sztuki, które zaginęły podczas zawieruchy wojennej. - Jest to seria dość dynamiczna z wątkiem kryminalnym, detektywistycznym. Przede wszystkim chcieliśmy zwrócić uwagę, że wiele dzieł sztuki, które utraciliśmy, nieustannie wraz z muzealnikami staramy się odszukać - mówi w Programie 1 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 
  • W koprodukcji z Narodowym Centrum Kultury powstała nowa seria 12 odcinków telewizyjnego cyklu "Zaginione – odnalezione", poświęcony odzyskanym po latach dziełom sztuki.
  • Program, którego gospodarzem jest dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski, utrzymany jest w konwencji detektywistycznego śledztwa.
  • Emisja cyklu w TVP Kultura w każdą niedzielę o godz. 16.50.

Wielkie straty dla polskiej kultury 

Jak podkreśla prof. Rafał Wiśniewski, Polska utraciła wiele cennych obiektów, wpisanych w narodową kulturę Rzeczpospolitej. - Nie można powiedzieć, że nic się nie stało. Pomimo że znam tę historię, znajdę czas, żeby obejrzeć wszystkie odcinki - dodaje. 

- Bawimy się w kryminały i sensacyjne historie - zaznacza Grzegorz Jankowski, reżyser cyklu. - Prof. Rafał Wiśniewski jest swoistym detektywem, dziennikarzem, który poznaje historię i ją spisuje. Jedną z najfajniejszych rzeczy to było dobicie się do tych obrazów, bo nie wszystkie znajdują się na wystawach muzealnych - opowiada. 


POSŁUCHAJ

43:45

"Zaginione – odnalezione". Pasjonująca opowieść o odzyskanych dziełach sztuki (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

Kampania "Puste ramy" 

W audycji pochyliliśmy się także nad kampanią "Puste ramy". Istotą jest popularyzacja tematyki strat wojennych w dziedzinie kultury. Prezentacja wizerunków może się przyczynić do ich rozpoznania i odnalezienia – sprawić, by przynajmniej niektóre puste ramy i gabloty ponownie wypełniły się dziełami sztuki. - Polska jest krajem, który w następstwie II wojny światowej utracił najwięcej dóbr kultury, zarówno na skutek działań militarnych, jak i planowanych grabieży dokonywanych przez najeźdźców z Niemiec i ZSRR. W ostatnim czasie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zainaugurowało kampanię "Puste ramy" - mówi Anna Turowska, rzecznik MKiDN. - W tych ramach niegdyś były dzieła sztuki, które do dzisiaj nie wróciły do swoich macierzystych kolekcji. W ramach prowadzonych działań restytucyjnych Departament Restytucji Dóbr Kultury współpracuje z muzealnikami, antykwariuszami, Strażą Graniczną, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i służbami śledczymi innych krajów, np. FBI - wyjaśnia gość Jedynki.   


W audycji również:

- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. To ogólnopolska kampania społeczno-informacyjna w telewizji, radiu i internecie. Oparta jest na dwóch spotach: jeden skierowany do dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, a drugi - do seniorów. Gośćmi audycji byli: Joanna Bancerowska - rzecznik Narodowego Centrum Kultury - i Michał Rydzewski - wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury

- IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, 18 - 26 listopada. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest muzyka Austro-Węgier, wielonarodowej monarchii, która odcisnęła silne piętno na kulturze Polski i krajów ościennych. Więcej na ten temat mówili: Aleksandra Jagiełło-Skupińska - członkini Rady Programowej Festiwalu, dr Mieczysław Kominek - przewodniczący Rady Programowej Eufonii.

- Kordegarda: druga odsłona wystawy plenerowej "Wojna" - w 83. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. O wystawie mówiła Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz, kuratorka wystawy. 

- premiera filmu "Chopin. Nie boję się ciemności".

- płyty:

 • Masovian Mantra – Michała Barańskiego, kontrabasisty i gitarzysty basowego, jednego z najbardziej kreatywnych artystów współczesnej polskiej sceny jazzowej

 • NORWID / OD.NOWA w wersji winylowej

- Szalone Dni Muzyki 2022 "Ballady i romanse". Podsumowanie 35 koncertów symfonicznych, kameralnych, jazzowych i familijnych w wykonaniu artystów z Polski i zagranicy. Podtytuł wydarzenia przywołuje "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, tytuł zbioru poezji, którego publikacja dokładnie 200 lat temu uznawana jest za symboliczny początek polskiego romantyzmu

- "Archi-przygody". To program z zakresu edukacji architektonicznej stworzony dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych (klas 1 – 3). Celem programu jest wszechstronne kształtowanie wrażliwości dzieci na przestrzeń publiczną oraz edukowanie w zakresie możliwości wpływu na nasze otoczenie.

- "Praktykuj w kulturze" – edycja jesienno- zimowa 2022

- "Kultura współczesna". Czasopismo podejmuje tematy związane z ciekawymi wydarzeniami, obszarami, trendami w kulturze współczesnej. Ale tym razem temat główny rozmowy to fotografia w sztuce współczesnej. 

Zobacz też: 

Audycja we współpracy z Narodowym Centrum Kultury

belka

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Data emisji: 25.09.2022 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans

Wolna sobota z Jedynką
Wolna sobota z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.