Węgierka, President czy Amers. Do jedzenia na surowo, suszone do bigosu, jako składnik marmolady i powideł lub na kompot. Odmian i sposobów wykorzystania śliwek jest wiele. I choć owoc ten przede wszystkim kojarzy się z deserami, warto pomyśleć również o przyrządzeniu go na sposób wytrawny. - Pamiętajmy, że są doskonałym składnikiem sosów pieczeniowych - radzi Jarosław Uściński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.
Jeśli do sosu wrzucimy kilka lub kilkanaście śliwek mrożonych, podgotowanych czy podduszonych, efekt może być zadziwiający. Suszona śliwka jest też często używana jako nadzienie do schabu. - Śliwka nie wymaga cukru, więc możemy zrobić też przetwór niemalże w occie. Tu granic nie ma - przekonuje gość "Sygnałów dnia". Śliwki jednak warto jeść nie tylko ze względu na wspaniały smak, ale również ze względu na wartości odżywcze, w które są bogate.
Śliwka. Smaczna i zdrowa
Dietetyk Małgorzata Mękus podkreśla, że wszystkie odmiany świeżych śliwek są doskonałym źródłem potasu. - To jest niezbędne do utrzymywania prawidłowej pracy serca, ponieważ korzystnie wpływa na ciśnienie krwi - tłumaczy. Owoce zawierają również magnez, który wspiera pracę mózgu, poprawia pamięć i koncentrację, a także wspomaga działanie całego układu nerwowego. - Śliwki są bardzo dobrym źródłem wapnia i fosforu, które stanowią podstawowy budulec kości i zębów - dodaje.
Śliwki bogate są w witaminę A oraz beta-karoten. Ich regularne przyjmowanie pozytywnie wpływa m.in. na proces widzenia. - Chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz stanowi skuteczną broń w walce z rozwojem wolnych rodników - analizuje Małgorzata Mękus. Należy jednak pamiętać, że śliwki suszone są słodkie i kaloryczne. Tak jak w wielu innych przypadkach, sprawdzi się więc złota zasada: najważniejsze, by zachować umiar.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Materiał: Klaudia Porębska
Data emisji: 19.10.2022 r.
Godzina emisji: 8.42
mg/kor
Surowe, suszone i w przetworach. Jakie właściwości mają śliwki? - Jedynka - polskieradio.pl