Dr Andrzej Anusz podkreśla symbolikę tego, że konferencja odbywa się akurat w Berlinie. - Niemcy do tej pory miały problem z jednoznacznym wsparciem Ukrainy. Wiemy też, że sama Ukraina ma od strony Niemiec duży niedosyt, zwłaszcza jeżeli chodzi o wsparcie w sprzęcie wojskowym. Dlatego jest to ważne, że padły deklaracje. Z jednej strony od kanclerza Olafa Scholza i jednoznaczne poparcie dla Ukrainy, jak również symbolicznie od szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która także jest Niemką - wyjaśnia ekspert.
- Ten program już zaczyna się porównywać z planem Marshalla po II wojnie światowej - dodaje gość Jedynki.
Pojawiają się ważne pytania
Dr Andrzej Anusz zastanawia się: - Pojawia się fundamentalne pytanie, na ile to wsparcie nie zamknie się w kręgu Europy. Myślę, że tak się nie stanie i moim zdaniem za chwilę pojawi się istotna rola Stanów Zjednoczonych (…). Pytanie tylko, na ile USA włączą się odbudowę Ukrainy? - pyta.
- Oczywiście wojna jeszcze się toczy, ale ważne jest, że w ostatnich dniach mieliśmy sygnał, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę finansowo, aby spiąć ukraiński budżet na przyszły rok, żeby ta mogła funkcjonować na tyle, na ile to jest możliwe. Natomiast w tej chwili planowanie odbudowy jest jasnym sygnałem politycznym, że Zachód wierzy, iż Ukraina obroni się i dlatego rozmawiamy o tym, co będzie już po wojnie - słyszymy.
Odbudowa na dziesięciolecia
Dr Andrzej Anusz spodziewa się, że z czasem poszczególne państwa będą mogły próbować wpisywać Ukrainę w pewne scenariusze. - Czy to Niemcy będą próbowały wciągnąć Ukrainę w scenariusz europejski, czy jednak Stany Zjednoczone w szerszy scenariusz zachodni. Tutaj jest wiele znaków zapytania, ale na pewno będą kreślone różne polityczne scenariusze. Ważne jest jednak, że Zachód dał jasny sygnał: "deklarujemy odbudowę Ukrainy". To jest przede wszystkim bardzo ważny sygnał również dla Rosji - tłumaczy dr Andrzej Anusz.
Ekspert zaznacza, że "kwestia odbudowy Ukrainy będzie kwestią wielu, wielu lat". - Rysując programy odbudowy, trzeba mieć świadomość, że to nie obędzie się z roku na rok, tylko to będą programy być może na dziesięciolecia. Istotne jest, aby Zachód pokazał determinację, że przez te dziesięciolecia będzie tutaj aktywny. Myślę, że Polska ma tu do odegrania bardzo ważną rolę. Budujemy pewne specjalne relacje z Ukrainą i powinniśmy to robić, bo odbudowa to też jest wielka szansa dla firm zagranicznych. Mam nadzieję, że proces odbudowy Ukrainy odbędzie się z wielkim udziałem polskich firm - dodaje ekspert.
Poza tym w audycji:
- Przywódcy europejskich państw i międzynarodowych instytucji dyskutowali w Berlinie o wsparciu i odbudowie powojennej Ukrainy. W tym wydarzeniu wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki. O szczegółach Przemysław Lis.
- Szczyt parlamentarny Platformy Krymskiej w Zagrzebiu z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek i delegacji około 50 krajów z całego świata. Korespondencja Agnieszki Jasik.
- Czekamy na konkrety ze strony Komisji Europejskiej dotyczące pułapów cenowych - powiedziała w Luksemburgu polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po wyjściu z kilkugodzinnej narady ministrów ds. energii krajów UE. Rozmowa z Marcinem Roszkowskim, prezesem Instytutu Jagiellońskiego.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego), Marcin Roszkowski (prezes Instytutu Jagiellońskiego)
Data emisji: 25.10.2022
Godzina emisji: 17.32
DS/kor
Odbudowa Ukrainy po wojnie. Ekspert: Polska ma tu do odegrania bardzo ważną rolę - Jedynka - polskieradio.pl