"Faraon", Kawalerowicz i Plastuś. Jedynka w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Data publikacji: 29.10.2022 12:42
Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 14:25
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W najbliższej audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedzimy Muzeum Kinematografii w Łodzi
W najbliższej audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedzimy Muzeum Kinematografii w Łodzi, Autor - Joanna Borowska / Forum

POSŁUCHAJ

Sława Bieńczycka odwiedziła Muzeum Kinematografii w Łodzi, cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Sława Bieńczycka odwiedziła Muzeum Kinematografii w Łodzi, cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Sława Bieńczycka odwiedziła Muzeum Kinematografii w Łodzi, cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Łódź jest niewątpliwie kolebką polskiej kinematografii. To tu przez wiele lat działała największa polska wytwórnia filmowa. Tu znajduje się Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, tu również powstało Muzeum Kinematografii. Pasjonaci kina odnajdą tu tysiące rekwizytów i tyleż samo opowieści o kultowych filmach.

Siedzibą łódzkiego Muzeum Kinematografii jest Pałac Karola i Anny Scheiblerów. Jego zabytkowe sale stanowiły scenerię do bardzo wielu filmów. Od kultowej, ostatniej sceny "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy z udziałem Daniela Olbrychskiego, przez filmy Andrzeja Żuławskiego, Tadeusza Konwickiego, po zdjęcia do dwóch odcinków serialu "Stawka większa niż życie". - Filmów kręconych w tym pałacu jest ponad 20 - mówi Marzena Bomanowska, dyrektor placówki.

Łódź. Filmowa stolica Polski?

Gość audycji podkreśla, że w Łodzi znajduje się jedyne w Polsce muzeum poświęcone kinu i filmowi, co więcej mieści się ono w zabytkowych wnętrzach pałacu o niezwykle bogatej historii. O wyjątkowości tego, istniejącego od roku 1986, miejsca decyduje coś jeszcze. Wyjątkowo bogate zbiory. - Kostiumy, plakaty, kamery, projektory, stoły montażowe (...) przez te wszystkie lata udało się pozyskać prywatne archiwa twórców - słyszymy.

To ręcznie pisane życiorysy, telegramy podpisane przez Zbyszka Cybulskiego, okulary czy maszyny do pisania. Na dziedzińcu natomiast gratka dla miłośników filmu "Kingsajz" w reżyserii Juliusza Machulskiego. Wśród rekwizytów m.in. ogromny but. - Jest niebieski czajnik, jest ogromna latarka, bardzo wielki czosnek i talerz z widelcem oraz łyżką - wylicza Marzena Bomanowska. Dodaje, że przez kilkadziesiąt lat polskie filmy powstawały przede wszystkim w Łodzi. 

Między Plastusiem, Pik-Pokiem a Reksiem

Na zabytkowym strychu Pałacu Karola Scheiblera znajduje się wystawa "Pałac pełen bajek", poświęcona najbardziej znanym animacjom. - W gablotach są oryginalne lalki z polskich filmów animowanych - mówi Oliwia Kalinowska, opiekun ekspozycji. M.in. z "Plastusiowego pamiętnika", zrealizowanego przez Zofię Ołdak w łódzkiej wytwórni "Se-Ma-For". Zwiedzający mogą obejrzeć słynną gumkę myszkę, klej, nożyczki, linijkę czy ołówek z bajki.

Na wystawie znajduje się również spore igloo Pingwina Pik-Poka, obok mamy budę psa Reksia. Do obu można wejść. - W budzie znajdują się obiekty, którymi można się bawić. Dzieci bardzo chętnie spędzają czas w tym miejscu - przekonuje gość audycji. I choć animacja o Reksiu realizowana była w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, to łódzkie muzeum zgromadziło produkcje z różnych miast. Tym bardziej że za animacje odpowiadały przede wszystkim dwie wymienione wytwórnie.

Dzieci mogą zrobić sobie również zdjęcia z Muminkami, Małą Mi czy Misiem Uszatkiem.

YouTube/Muzeum Kinematografii

Jerzy Kawalerowicz - wystawa w setną rocznicę urodzin

W roku 2022 przypada setna rocznica urodzin wybitnego polskiego reżysera Jerzego Kawalerowicza. Był on także pierwszym kierownikiem artystycznym Studia Filmowego "Kadr". W Muzeum Kinematografii w Łodzi zorganizowano wystawę "Kawalerowicz - kolekcja". - Cała wystawa składa się ze zbiorów, które znajdują się w naszym muzeum. Choć Kawalerowicz tworzył ponad pół wieku, powstało zaledwie kilkanaście pełnometrażowych filmów fabularnych - tłumaczy Rafał Andrzejczak z Działu Wystaw i Projektów Muzeum.

Zwiedzający mogą przenieść się m.in. do świata "Faraona". Film na podstawie powieści Bolesława Prusa wyreżyserował właśnie Jerzy Kawalerowicz. Są tu mozaika z twarzą Nerona - granego przez Michała Bajora - czy też fotel Winicjusza - granego przez Pawła Deląga. - W gablotach mamy m.in. pamiątkowy album ze zdjęciami, który Jerzy Kawalerowicz dostał z okazji nominacji filmu "Faraon" do Oscara - podkreśla gość Jedynki. Na wystawie znajdują się również m.in. świadectwa szkolne reżysera.

Łódzka kuźnia talentów

Swoje miejsce w Muzeum Kinematografii ma również Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. To jedna z najstarszych uczelni filmowych na świecie, powstała w 1948 roku. - Łódź przetrwała wojnę, stosunkowo mało naruszona, ponieważ była wcielona do Rzeszy. Po wojnie istniała tutaj infrastruktura, budynki były niezniszczone - wyjaśnia Marzena Bomanowska. Tu działały instytucje, tu przez pewien czas mieszkali artyści i filmowcy. 

Początkowo w Łodzi osobno funkcjonowały: szkoła filmowa i szkoła aktorska. Połączyły się w latach 50. XX wieku. Mury tej uczelni opuściło wielu wybitnych aktorów, reżyserów czy operatorów. - Legendę tworzą ludzie, ale istnieje również coś takiego jak legenda miejsca - mówi z przekonaniem dyrektor placówki. Z tym miejscem związani byli tacy artyści jak Roman Polański czy Krzysztof Kieślowski. W muzeum zobaczymy m.in. stół montażowy, który był używany właśnie w łódzkiej filmówce.

Czytaj również:

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Goście: Marzena Bomanowska (dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi), Jakub Wiewiórski (zastępca dyrektora Muzeum Kinematografii w Łodzi, dyrektor Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu"), Oliwia Kalinowska (opiekun ekspozycji), Rafał Andrzejczak (Dział Wystaw i Projektów Muzeum Kinematografii w Łodzi), Norbert Kaczała

Data emisji: 29.10.2022 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.