Siedzibą łódzkiego Muzeum Kinematografii jest Pałac Karola i Anny Scheiblerów. Jego zabytkowe sale stanowiły scenerię do bardzo wielu filmów. Od kultowej, ostatniej sceny "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy z udziałem Daniela Olbrychskiego, przez filmy Andrzeja Żuławskiego, Tadeusza Konwickiego, po zdjęcia do dwóch odcinków serialu "Stawka większa niż życie". - Filmów kręconych w tym pałacu jest ponad 20 - mówi Marzena Bomanowska, dyrektor placówki.
Łódź. Filmowa stolica Polski?
Gość audycji podkreśla, że w Łodzi znajduje się jedyne w Polsce muzeum poświęcone kinu i filmowi, co więcej mieści się ono w zabytkowych wnętrzach pałacu o niezwykle bogatej historii. O wyjątkowości tego, istniejącego od roku 1986, miejsca decyduje coś jeszcze. Wyjątkowo bogate zbiory. - Kostiumy, plakaty, kamery, projektory, stoły montażowe (...) przez te wszystkie lata udało się pozyskać prywatne archiwa twórców - słyszymy.
To ręcznie pisane życiorysy, telegramy podpisane przez Zbyszka Cybulskiego, okulary czy maszyny do pisania. Na dziedzińcu natomiast gratka dla miłośników filmu "Kingsajz" w reżyserii Juliusza Machulskiego. Wśród rekwizytów m.in. ogromny but. - Jest niebieski czajnik, jest ogromna latarka, bardzo wielki czosnek i talerz z widelcem oraz łyżką - wylicza Marzena Bomanowska. Dodaje, że przez kilkadziesiąt lat polskie filmy powstawały przede wszystkim w Łodzi.
Między Plastusiem, Pik-Pokiem a Reksiem
Na zabytkowym strychu Pałacu Karola Scheiblera znajduje się wystawa "Pałac pełen bajek", poświęcona najbardziej znanym animacjom. - W gablotach są oryginalne lalki z polskich filmów animowanych - mówi Oliwia Kalinowska, opiekun ekspozycji. M.in. z "Plastusiowego pamiętnika", zrealizowanego przez Zofię Ołdak w łódzkiej wytwórni "Se-Ma-For". Zwiedzający mogą obejrzeć słynną gumkę myszkę, klej, nożyczki, linijkę czy ołówek z bajki.
Na wystawie znajduje się również spore igloo Pingwina Pik-Poka, obok mamy budę psa Reksia. Do obu można wejść. - W budzie znajdują się obiekty, którymi można się bawić. Dzieci bardzo chętnie spędzają czas w tym miejscu - przekonuje gość audycji. I choć animacja o Reksiu realizowana była w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, to łódzkie muzeum zgromadziło produkcje z różnych miast. Tym bardziej że za animacje odpowiadały przede wszystkim dwie wymienione wytwórnie.
Dzieci mogą zrobić sobie również zdjęcia z Muminkami, Małą Mi czy Misiem Uszatkiem.
YouTube/Muzeum Kinematografii
Jerzy Kawalerowicz - wystawa w setną rocznicę urodzin
W roku 2022 przypada setna rocznica urodzin wybitnego polskiego reżysera Jerzego Kawalerowicza. Był on także pierwszym kierownikiem artystycznym Studia Filmowego "Kadr". W Muzeum Kinematografii w Łodzi zorganizowano wystawę "Kawalerowicz - kolekcja". - Cała wystawa składa się ze zbiorów, które znajdują się w naszym muzeum. Choć Kawalerowicz tworzył ponad pół wieku, powstało zaledwie kilkanaście pełnometrażowych filmów fabularnych - tłumaczy Rafał Andrzejczak z Działu Wystaw i Projektów Muzeum.
Zwiedzający mogą przenieść się m.in. do świata "Faraona". Film na podstawie powieści Bolesława Prusa wyreżyserował właśnie Jerzy Kawalerowicz. Są tu mozaika z twarzą Nerona - granego przez Michała Bajora - czy też fotel Winicjusza - granego przez Pawła Deląga. - W gablotach mamy m.in. pamiątkowy album ze zdjęciami, który Jerzy Kawalerowicz dostał z okazji nominacji filmu "Faraon" do Oscara - podkreśla gość Jedynki. Na wystawie znajdują się również m.in. świadectwa szkolne reżysera.
Łódzka kuźnia talentów
Swoje miejsce w Muzeum Kinematografii ma również Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. To jedna z najstarszych uczelni filmowych na świecie, powstała w 1948 roku. - Łódź przetrwała wojnę, stosunkowo mało naruszona, ponieważ była wcielona do Rzeszy. Po wojnie istniała tutaj infrastruktura, budynki były niezniszczone - wyjaśnia Marzena Bomanowska. Tu działały instytucje, tu przez pewien czas mieszkali artyści i filmowcy.
Początkowo w Łodzi osobno funkcjonowały: szkoła filmowa i szkoła aktorska. Połączyły się w latach 50. XX wieku. Mury tej uczelni opuściło wielu wybitnych aktorów, reżyserów czy operatorów. - Legendę tworzą ludzie, ale istnieje również coś takiego jak legenda miejsca - mówi z przekonaniem dyrektor placówki. Z tym miejscem związani byli tacy artyści jak Roman Polański czy Krzysztof Kieślowski. W muzeum zobaczymy m.in. stół montażowy, który był używany właśnie w łódzkiej filmówce.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Goście: Marzena Bomanowska (dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi), Jakub Wiewiórski (zastępca dyrektora Muzeum Kinematografii w Łodzi, dyrektor Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu"), Oliwia Kalinowska (opiekun ekspozycji), Rafał Andrzejczak (Dział Wystaw i Projektów Muzeum Kinematografii w Łodzi), Norbert Kaczała
Data emisji: 29.10.2022 r.
Godzina emisji: 9.00-12.00
"Faraon", Kawalerowicz i Plastuś. Jedynka w Muzeum Kinematografii w Łodzi - Jedynka - polskieradio.pl