Festiwal interdyscyplinarny
Wiesław Dąbrowski od wielu lat dba o twórczość oraz spuściznę wielkiego kompozytora. Jak sam mówi, IX Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego jest wydarzeniem interdyscyplinarnym. - Pokazujemy filmy, wystawy, prezentujemy koncerty i staramy się edukować dzieci od najmłodszych lat - mówi dyrektor festiwalu. - Staramy się przypomnieć, kim był Paderewski, że był nie tylko wybitnym pianistą, ale także mężem stanu, dyplomatą, filantropem, politykiem, a w Warszawie nawet urbanistą - wylicza.
- Dzisiaj kończymy część koncertową w Sali Białej w Pałacu w Wilanowie kwintetem Piotra Barona z udziałem Roberta Majewskiego - informuje Wiesław Dąbrowski. - 29 listopada mamy również specjalny spektakl słowno-muzyczny w hołdzie Helenie Modrzejewskiej i I.J. Paderewskiemu - zapowiada.
Wielki patriota, mąż stanu, dyplomata
Kompozytor, wykorzystując swój niebywały talent oraz międzynarodową sławę i powszechne uznanie, ze wsparciem prezydenta USA Woodrowa Wilsona przeprowadził na Konferencji w Wersalu zwycięską batalię o polską niepodległość, którą jako premier i minister spraw zagranicznych rządu II RP sygnował później własnym podpisem. - Dzięki Ignacemu Janowi Paderewskiemu Polska odzyskała niepodległość po I wojnie światowej. Jako idol globalnego audytorium miał dostęp do możnych tego świata i mógł przekonać na konferencji w Wersalu m.in. ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Włoch czy Francji, że jest taki naród na piastowskich ziemiach, który od tysiąca lat funkcjonuje z własną kulturą, językiem - podkreśla gość Jedynki.
Ponad sześć tysięcy koncertów
Pierwszy większy sukces Ignacy Jan Paderewski odniósł, debiutując jako pianista w 1887, a w 1888 roku miał miejsce jego pierwszy duży koncert w Paryżu. - Nie miał on czasu komponować, tak naprawdę całe jego życie było wypełnione koncertami, których zagrał ponad sześć tysięcy, z czego trzy tysiące na terenie Stanów Zjednoczonych, promując Fryderyka Chopina i zapowiadając go na każdym koncercie - mówi rozmówca Pawła Sztompke. - Dzięki temu mamy dziś wspaniałego Chopina w skali światowej, którego wylansował Ignacy Jan Paderewski, wydając wszystkie jego dzieła - dodaje.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadził: Paweł Sztompke
Gość: Wiesław Dąbrowski (dyrektor generalny Międzynarodowego Festiwalu I.J. Paderewskiego)
Data emisji: 9.11.2022
Godzina emisji: 14.46
ans,kor
IX Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego. "To wydarzenie interdyscyplinarne" - Jedynka - polskieradio.pl