Karolina Kaczorowska kilkakrotnie odwiedzała Białystok. Mówiła, że choć urodziła się w Stanisławowie, też czuje się białostoczanką. Zaangażowała się bardzo w tworzenie gabinetu swego męża, który mieści się teraz w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Przekazała meble i pamiątki, które wcześniej stanowiły wyposażenie gabinetów prezydenta Kaczorowskiego w Warszawie i Londynie.
W 2018 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Białymstoku w gabinecie jej męża przygotowano wystawę pt. "Prezydentowa Karolina Kaczorowska". Chodziło o to, by przybliżyć ludziom jej postać i działalność jako harcerki, nauczycielki, społeczniczki zaangażowanej w sprawy Polski, ale też jako żony, matki, babci i prababci.
Na antenie Programu 1 posłuchaliśmy archiwalnej audycji, w której Karolina Kaczorowska wspomina czasy swojej młodości i dorosłego życia. Druhna i druh. Przeżyli razem ponad pół wieku. Białostoczanin, harcerz, ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i Karolina z Mariampolskich Kaczorowska. Poznali się w Londynie. On przyjechał z frontu z armią generała Andersa. Ona przyjechała z Afryki, gdzie trafiła po tułaczce z Komi przez Iran. Stworzyli patriotyczną, kochającą się rodzinę. Wychowywali dwie córki - harcerki, z których oboje byli bardzo dumni. Żona wspierała męża we wszystkich jego obywatelskich i patriotycznych działaniach.
Posłuchaj także:
Tytuł reportażu: "Mój druh"
Autorka: Barbara Bojaryn (PR Białystok)
Data emisji: 11.11.2022 r.
Godzina emisji: 0.38
ans
"Mój druh". Reportaż o Karolinie i Ryszardzie Kaczorowskich [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl