Jalu Kurek zajmuje szczególne miejsce w literaturze polskiej. "Księga Tatr", "Księga Tatr wtóra", "Woda wyżej", "Grypa szaleje w Naprawie" to tylko niektóre z dzieł pisarza. Na chrzcie otrzymał imię Franciszek, ale od najwcześniejszych dni przylgnęło do niego przezwisko "Jalu". Urodził się przeszło 118 lat temu w Krakowie i to właśnie ziemia małopolska stała się najważniejszym wątkiem w całej jego twórczości.
"Umiłował Tatry do utraty tchu"
Studiował w Neapolu, tłumaczył sonety Francesco Petrarki, zajmował się teatrem i filmem eksperymentalnym, ale najwięcej serca zostawił w górach. I to ludzie gór są największymi strażnikami pamięci o nim. - Jest to postać nieprzeciętna, związana z Tatrami - mówi Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. - Umiłował Tatry do utraty tchu, bo jego największe powieści o tym opowiadają - dodała.
W Naprawie mieszkała jego mama
Zdemontowana drewniana willa poety i prozaika, stojąca do niedawna w miejscowości Naprawa, jest odbudowywana w nowym miejscu. - "Księga Tatr" to dzieje Zakopanego. Jeśli zacznie się czytać książkę, łatwo się od niej nie oderwiemy, chociaż trudno będzie nam przebrnąć przez pierwsze kilkanaście stron, bo jest napisana gwarą (...). "Grypa szaleje w Naprawie" jest związana nie bezpośrednio z Tatrami, ale z jego miejscem pochodzenia, ponieważ w Naprawie mieszkała jego mama - opowiada rozmówczyni Jakuba Domoradzkiego. Część nowo powstającego domu ma być przeznaczona na bibliotekę.
W audycji ponadto:
Ekspozycja "Romantyczność. Malarstwo polskie XIX wieku" w Pałacu Prezydenckim. Wedle słów prezydenta Andrzeja Dudy romantyzm obrazuje polską duszę, więc obrazy z tego okresu bardzo dobrze będą prezentować się w miejscu, które jest odwiedzane przez wielu zagranicznych gości.
Czytaj także:
Audycja: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Anna Stempniak
Materiał: Jakub Domoradzki
Data emisji: 22.11.2022
Godzina emisji: 23.38
djr/kor
Willa Jalu Kurka zostanie odbudowana w nowym miejscu - Jedynka - polskieradio.pl