"Moonage Daydream"
Krytycy są zgodni, że najnowszy film Bretta Morgena o Davidzie Bowiem to fascynująca i opowiedziana w dobrym tempie historia 54 lat kariery jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów. Reżyser dokumentu uzyskał dostęp do nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów archiwalnych. Oglądamy w filmie fragmenty występów i wypowiedzi Davida Bowiego. Sporo jest też jego osobistych refleksji. Tytuł filmu "Moonage Daydream" pochodzi od piosenki pod tym tytułem wydanej na płycie "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars".
"Moonage Daydream" to po polsku "księżycowy sen na jawie" i rzeczywiście jest to, zdaniem krytyka filmowego Joanny Sławińskiej, doskonały tytuł dla filmu, który jest nie tylko podróżą przez życie Davida Bowiego, ale także przez jego marzenia, jego myśli i oczywiście jego występy sceniczne. A wszystko to wspaniale zmontowane, efekt jest olśniewający, jak podkreśliła prowadząca audycję Joanna Sławińska. Film o Dawidzie Bowiem trwa dwie godziny i kwadrans, a wątków jest naprawdę wiele i wymaga on od widza skupienia, ale tę hipnotyzującą wizję stworzoną przez reżysera Bretta Morgena ze znakomitych materiałów ogląda się z satysfakcją, jak zaznaczyła Joanna Sławińska.
"Jednym głosem" w reżyserii Marii Shrader
Carey Mulligan i Zoe Kazan jako dzielne dziennikarki "New York Timesa", które demaskują Harveya Weinsteina, jednego z najpotężniejszych ludzi Hollywood, który przez lata, pomimo, że wielu o tym wiedziało, molestował i gwałcił młode kobiety. Wokół tej sprawy panowała zmowa milczenia, dopóki pierwsze jego ofiary nie zaczęły mówić. Na ekranach kin od piątku, 25.11, dramat fabularny "Jednym głosem" w reżyserii Marii Shrader, oparty na nagrodzonym Pulitzerem reportażu o sprawie Harveya Weinsteina.
źródło: Kino Helios Polska/Youtube
Na ekranach także opowieść o pierwszej miłości między Maren (Taylor Russell), młodą kobietą uczącą się, jak przetrwać na marginesie społeczeństwa, a Lee (Timothée Chalamet), porywczym wyrzutkiem i włóczęgą. W czasie wspólnej odysei na dystansie tysiąca mil poznają boczne drogi, ukryte zaułki i rozmaite pułapki Ameryki epoki Ronalda Reagana.
Ponadto w audycji:
- Powiedzieliśmy o Latin Film Fest w Warszawie, czyli o prezentacji części współczesnej kinematografii z Ameryki Łacińskiej. Według organizatorów wyselekcjonowane filmy ukazują, że jest na świecie piękno i nadzieja.
- Przypomnieliśmy postać reżysera Janusza Morgensterna (urodził się 100 lat temu, 16 listopada 1922 roku).
Czytaj również:
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadziła: Joanna Sławińska
Data emisji: 24.11.2022
Godzina emisji: 23.10
djr/kor
"Moonage Daydream", "Jednym głosem", "Superheroes". Premiery kinowe na koniec listopada - Jedynka - polskieradio.pl