Wzajemne napięcia
Witając Emmanuela Macrona, Joe Biden podkreślał, że wspólnym celem USA i Francji jest przeciwstawienie się brutalnej wojnie na Ukrainie. Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Waszyngtonie jest pierwszą od objęcia władzy przez Demokratów na początku 2021 roku.
Przy okazji wizyty prezydenta Francji w USA pojawiają się jednak napięcia. Jednym z głównych tematów spornych jest ustawa Bidena dotycząca redukcji inflacji o wartości 430 mld dolarów. Środki te mają zostać m.in. przeznaczone na ulgi podatkowe dla przemysłu motoryzacyjnego, który produkuje samochody elektryczne. Jednak ulgi te będą przysługiwać jedynie firmom, które zlokalizują produkcję w USA.
- Ta ustawa nie podoba się nie tylko Francji, ale także innych sojusznikom w UE, a także Wielkiej Brytanii i Japonii, ponieważ jest to problem wykraczający poza Unię Europejską - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Wszystkie te państwa i Francja jako adwokat swojego biznesu argumentują, że ulgi są niesłusznie przyznane i są niezgodne z zasadami handlu międzynarodowego i że to uderza w interesy sojuszników. To nie są cła nałożone na obcy biznes, ale ulgi, które preferują produkt amerykański - wyjaśnia ekspert.
Rozmowy w kontekście wojny na Ukrainie
Według obu liderów Ukraina była głównym tematem rozmów w Białym Domu. Prezydent Joe Biden w jednej ze swoich wypowiedzi wyraził gotowość rozmów z Putinem, jeśli ten faktycznie będzie chciał zakończyć wojnę. - Nawet jeżeli chodziłoby o rozmowy z Władimirem Putinem, jest to ogromna zmiana w amerykańskiej polityce - uważa gość Jedynki. - Wcześniej Joe Biden mówił, że dopóki wojska rosyjskie będą znajdować się na terenie Ukrainy i na Krymie, dopóty nie ma mowy o rozmowach z prezydentem Rosji. Zmiana może wynikać z tego, że środowiska wojskowe, wywiadowcze doradzają prezydentowi, że jeżeli będą ku temu warunki i Ukraina wyrazi gotowość do rozmów pokojowych, wtedy będzie on mógł stać murem i będzie gotów reprezentować interesy Ukrainy jako prezydent USA i jako najważniejszy lider w NATO - zaznacza Mateusz Piotrowski.
Czytaj też:
W audycji również:
- Zakończenie Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która obradowała w Łodzi. Więcej w materiale Agnieszki Jasik.
- Akwarela Wassilego Kandinskiego "Kompozycja" skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie 14 czerwca 1984 r. została sprzedana na niemieckiej aukcji. Jak informował resort kultury, aukcja odbyła się mimo działań podjętych przez resort kultury i Ambasadę RP w Berlinie. Ambasada powiadomiła, że obraz Kandinskiego skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie sprzedany został na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro. Felieton Katarzyny Semaan.
- Hiszpańska minister obrony Margarita Robles podczas wizyty w Odessie oświadczyła, że przesyłki z ładunkami wybuchowymi, wysłane przez nieznanych sprawców do różnych instytucji w Hiszpanii, nie przestraszą władz tego kraju i nie skłonią ich do wstrzymania pomocy wojskowej dla Ukrainy. "Żaden list czy akt przemocy nie powstrzyma Hiszpanii, krajów UE i NATO przed pomaganiem Ukrainie" - powiedziała Robles w obecności ministra obrony tego kraju Ołeksija Reznikowa. Gościem audycji był prof. Cezary Taracha z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: Mateusz Piotrowski (PISM), prof. Cezary Taracha (KUL)
Data emisji: 2.12.2022
Godzina emisji: 17.32
IAR/ans/kor
Biden nie wyklucza rozmów z Putinem. Ekspert: to ogromna zmiana w amerykańskiej polityce - Jedynka - polskieradio.pl