Magdalena Abakanowicz ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych i sopocką Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Tworzyła duże figuralne kompozycje przestrzenne, wykorzystując tkaninę oraz inne materiały, takie jak kamień drewno, metal. Wykonała cykl dużych prac technikami tkackimi, co minęło pojmowanie tkanin jako dzieł dekoracyjnych, płaszczyznowych. W roku 1962 na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie pokazała kompozycję białych form z wełny, lnu, nici i sizalu i od razu zwróciła uwagę krytyki i publiczności. W roku 1965 r. została nagrodzona złotym medalem na biennale w Sao Paulo za jedną z charakterystycznych dla niej tkanin, która została nazwana od nazwiska artystki abakanem. Odtąd jej przestrzenne prace wykonane w tej technice zaczęto tak nazywać.
"Abakanowicz - konfrontacje" - wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie
W Polsce mamy piękne i bogate zbiory dzieł artystki. W tym roku jej twórczość pokazywana jest na wielu wystawach. Obecnie - w Zamku Królewskim w Warszawie. Surowe formy sztuki współczesnej umiejscowiono w zabytkowym osiemnastowiecznym wnętrzu Biblioteki Królewskiej - jedynego w pełni ocalałego z pożogi wojennej pomieszczenia rezydencji królewskiej.
- Proponujemy nową aranżację przestrzeni w konfrontacji z rzeźbami Magdaleny Abakanowicz, dlatego że prezentujemy te rzeźby w Bibliotece Królewskiej na Zamku Królewskim w Warszawie - mówi kurator wystawy Mariusz Klarecki. - Jest to wnętrze stylowe, dekoracyjne, ozdobione różnego rodzaju sztukateriami, marmurami. Było to duże wyzwanie, żeby skonfrontować te surowe formy rzeźb - dodaje gość radiowej Jedynki.
Konfrontacja z czasem wojny
"Abakanowicz. Konfrontacje" to wystawa o wymowie antywojennej. Prace zostały wybrane według klucza, jakim jest kontekst toczącej się na Ukrainie wojny i związanego z nią poczucia zagrożenia. Do tej pory twórczość Magdalena Abakanowicz prezentowana była w przestrzeniach pustych, białych, czystych albo industrialnych, jak podkreśla rozmówca radiowej Jedynki. - My pokazujemy to we wnętrzu sporym, ale nie aż tak przestrzennym, dekoracyjnym, ozdobnym - opowiada Marcin Klarecki. - Warto także podkreślić jeszcze jedną konfrontację, którą mamy w zamyśle. Ta konfrontacja to trudny czas wojenny (...). Postanowiliśmy wykorzystać klimat tego czasu, w którym żyjemy, i dobraliśmy wszystkie eksponaty w taki sposób, że nawiązują one do konfrontacji wojennej - dodaje.
Wystawa monograficzna
Kurator wystawy Mariusz Klarecki powiedział, że ekspozycja ukazuje mniej znane oblicze sztuki Abakanowicz. Jak dodał, to rzeźby z mniej znanego okresu twórczości artystki, wiele z nich jest wystawianych po raz pierwszy. Przypomniał, że tak dużej monograficznej wystawy dzieł Magdaleny Abakanowicz nie było w Warszawie od wielu lat. Dzieła pochodzą z Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Krupa Gallery we Wrocławiu. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 19 lutego. Jej patronem medialnym jest Polskie Radio.
Audycja: Skarby kultury polskiej
Materiał: Michał Montowski
Gość: Mariusz Klarecki (kurator wystawy "Abakanowicz - konfrontacje")
Data emisji: 14.12.2022
Godzina emisji: 23.40
Jedynka/IAR/kh/djr/kor
"Abakanowicz. Konfrontacje". Wystawa prac wybitnej rzeźbiarki - Jedynka - polskieradio.pl