Miłośnik poezji i sportu, legenda Polskiego Radia. Ludzie kultury i przyjaciele wspominają Andrzeja Matula

Data publikacji: 15.12.2022 22:00
Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 22:03
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Andrzej Matul
Andrzej Matul, Autor - PR
- Według mnie był niesamowicie skromnym człowiekiem, pełnym pokory w życiu, w stosunku do sytuacji, wydarzeń, losu. Zawsze pozostanie w mojej pamięci jako ten bezinteresownie dobry, uśmiechnięty, pogodny - mówi w "Kulturalnej Jedynce" aktorka Anna Nehebrecka wspominając zmarłego dzisiaj wieloletniego dziennikarza i lektora Polskiego Radia Andrzeja Matula. 
  • Zmarł Andrzej Matul, wieloletni dziennikarz i lektor Polskiego Radia, jeden z legendarnych głosów Programu Pierwszego. Miał 75 lat.
  • Laureat wielu nagród radiowych i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Otrzymał prestiżowy Złoty Mikrofon i Chryzostoma, w 2009 roku zdobył tytuł Mistrza Mowy.
  • Andrzej Matul był ponadto wielkim miłośnikiem poezji i sportu. 

"Zaskakiwało mnie jego poczucie humoru" 

Andrzeja Matula w audycji "Kulturalna Jedynka" wspomina Krzysztof Łoszewski, projektant, kostiumograf i jego wieloletni przyjaciel. - Poznaliśmy się w połowie lat 70. i to co zaskoczyło mnie w tej przyjaźni to jego poczucie humoru. Andrzej potrafił wszystko obracać w żart. Nawet kłopoty oraz trudne sytuacje były dla niego pretekstem do serdecznego uśmiechu. W ten sposób rozładowywał napięcia - opowiada. - Uwielbiałem jego audycje o ludziach teatru i sztuki. One były nadzwyczaj interesujące. Nawet kiedyś namawiałem go do tego, że powinien to wszystko przepisać, zrobić z tego książkę - podkreśla. 

Gość Jedynki przyznaje, że jego największą pasją był sport. - Potrafił siedzieć cały dzień w fotelu i oglądać różne audycje sportowe. To nie była jedna dyscyplina, ale wszystkie: od lekkoatletyki po skoki narciarskie. 

Wybitny radiowiec 

- Myślę, że jak Pan Bóg tworzył Andrzeja to mu powiedział, że będziesz mówił do ludzi, a że tak się złożyło, że było to radio, to został wielkim radiowcem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Mościcki, teatrolog, dziennikarz radiowy. - Kochał mówić do ludzi, zawsze mi imponował z pewnego względu, jak zaczynał mówić, grzechem było mu przerywać. On zagarniał przestrzeń wokół siebie swoją osobą. To był taki człowiek, który zaliczał się do tych, którzy dla mnie zawsze byli. (...) Pamięć o tym człowieku przetrwa na pewno wśród nas radiowców. Ja tego Andrzeja Matula nie będę w stanie zapomnieć - przyznaje. 

Miłośnik poezji 

Dziennikarz Antoni Mielniczuk podkreśla, że Andrzej Matul był niezwykłym człowiekiem kultury.  - Znał książki i nie opuścił żadnego przedstawienia teatralnego, to człowiek, który przeczytał setki wierszy i który potrafił dzielić się tym, a jednocześnie wartościować, co warto przeczytać i z czym warto się zapoznać - mówi w radiowej Jedynce. 

Aktorka Anna Nehebrecka, bliska przyjaciółka Andrzeja Matula, przyznaje, że połączyła ją z nim poezja. - Wciągnął mnie do tego, żebym nagrywała, wyszukiwał przeróżnych autorów literatury. Później licytowaliśmy się o to, kto kogo znalazł - wspomina. - Według mnie był niesamowicie skromnym człowiekiem, pełnym pokory w życiu, w stosunku do sytuacji, wydarzeń, losu. Był otwartym człowiekiem, który zawsze pozostanie w mojej pamięci jako ten bezinteresownie dobry, uśmiechnięty, pogodny.


POSŁUCHAJ

33:43

Ludzie kultury i przyjaciele wspominają Andrzeja Matula (Kulturalna Jedynka)

 

Praca w Polskim Radiu 

Andrzej Matul Polskim Radiem był związany od 1972 roku, jako dziennikarz Programu Pierwszego - od 1973. Był autorem, współtwórcą i prowadzącym najpopularniejsze audycje: "Sygnały Dnia", "Lato z Radiem" i "Cztery Pory Roku". Prowadził też autorskie programy: "Pora na herbatę", "Aleja Gwiazd", "Spotkania z Mistrzem" i "Rozdroża Kultury". Był kierownikiem redakcji "Czterech Pór Roku" i "Kultury i Wiedzy" Programu 1 Polskiego Radia, Redaktorem Naczelnym Pasm Muzyczno-Publicystycznych Polskiego Radia.

W roku 2017, z okazji 39. rocznicy innej kultowej audycji: "Czterech pór roku", Andrzej Matul był gościem Programu 1 Polskiego Radia. Mówił wówczas, że siłą programu było to, że robiły go rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. - Problemy, którymi żyły poszczególne regiony, znajdowały odbicie w "Czterech porach roku" - mówił dziennikarz, który 2 stycznia 1978 r. poprowadził pierwsze wydanie audycji. 

Czytaj również:

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Magda Mikołajczuk (Program 1 PR), Anna Nehrebecka (aktorka), Krzysztof Łoszewski (projektant, kostiumograf), Emil Wesołowski (tancerz, choreograf, reżyser), Tomasz Mościcki (teatrolog, dziennikarz radiowy), Antoni Mielniczuk (dziennikarz radiowy)

Data emisji: 15.12.2022r. 

Godzina emisji: 20.18

IAR/ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.