Tradycje świąteczne na Podhalu. Święta u Trebuniów-Tutków

Data publikacji: 25.12.2022 17:10
Ostatnia aktualizacja: 25.12.2022 17:14
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Krzysztof Trebunia-Tutka
Krzysztof Trebunia-Tutka, Autor - Marcin Szkodzinski / Forum
W wigilijny wieczór o zwyczajach i tradycjach świątecznych na Podhalu opowiadał Krzysztof Trebunia-Tutka. Nie zabrakło wspomnień Władysława Trebuni - seniora rodu, którego 10. rocznica śmierci przypada w tym roku. 

Boże Narodzenie na Podhalu 

- Ten okres grudniowy jest nieco spokojniejszy, całą tą radość objawiamy dopiero w Święta Bożego Narodzenia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Trebunia-Tutka. - My kolędujemy po całej Polsce, ale kiedy przychodzi Wigilia, to od samego rana wszyscy się uwijają, pomagają i starają się nie kłócić. Wraz z pierwszą gwiazdką, siadamy do wieczerzy wigilijnej i wspominamy czasy, kiedy u górali nie było 12 dań, były one dużo skromniejsze, m.in. zupa z grzybów, kluski z makiem, kapusta z grochem czy kompot z suszonych owoców. W bogatszych gazdów był pstrąg smażony na lnianym postnym oleju - opowiada muzyk. 

źródło: Trebunie-Tutki/Youtube

Władysław Trebunia-Tutka jednym z mężów Podhala

Tradycję muzykowania w starym rodzie Trebuniów rozpoczął Jan, żyjący w latach 1898-1977. Jego synami byli Stanisław, Henryk, Andrzej i Władysław. Wszyscy odziedziczyli talent muzyczny. Władysław Trebunia-Tutka na świat przyszedł 15 lutego 1942 roku w Poroninie, zmarł 3 grudnia 2012 roku w Zakopanem. Rodzinna kapela uświetniała dożynki, festyny, góralskie wieczornice, a także wesela. W roku 1955 bracia Trebuniowie z Poronina wywalczyli II miejsce w "Konkursie Sabałowym". 

Władysław parał się również malarstwem sztalugowym, witrażowym, malarstwem na szkle, ściennym. Jego malowidła ścienne znajdują się m.in. w Domu Podhalańskim im. Tetmajera, w kościołach w Skrzypnem, Wielkim Cichem, Gliczarowie, Murzasichlu, w kaplicy w Białym Dunajcu i Stasikówce. Był laureatem Nagrody Kolberga w 2009 roku.

- Tata, te najciekawsze dzieła przechowywał w domu rodzinnym, żeby mieć je na wystawę. Jednak, że był człowiekiem skromnym, nigdy nie zabiegał o wystawianie tych prac - przyznaje gość Jedynki. - Życie Władysława przeleciało na malowaniu i muzykowaniu również z zespołem Trebunie-Tutki, ale dopiero jak go zabrakło, zobaczyliśmy, jak wiele dokonań miał w różnych dziedzinach - dodaje Krzysztof Trebunia-Tutka. 

- Obecnie trwa wystawa prac w Tatrzańskim Centrum Kultury "Jutrzenka", które pochodzą ze zbiorów mojej siostry Anny i to są zupełnie inne prace, niż te, które były do tej pory pokazywane - podkreśla rozmówca Macieja Szajkowskiego.


POSŁUCHAJ

24:49

Tradycje świąteczne na Podhalu. Święta u Trebuniów-Tutków (Jedynka)

 

Podczas audycji posłuchaliśmy kolęd i pieśni nadziei w wykonaniu Trebuniów-Tutków oraz ich mariaże z Twinkle Brothers ("Pieśni chwały") i gruzińskim zespołem Urmuli ("Duch gór"). 

___

Krzysztof Trebunia-Tutka urodził się 19 czerwca 1970 roku, jest muzykiem i architektem, założycielem i liderem zespołu Trebunie-Tutki oraz Kapeli "Śleboda". Współpracował m.in. z Krzysztofem Ścierańskim, Wojciechem Waglewskim czy Włodzimierzem Kiniorskim. Otrzymał liczne nagrody i odznaki, m.in. "Zasłużony Działacz Kultury", "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Jest ponadto autorem trzytomowego wydawnictwa, które nosi tytuł "Muzyka Skalnego Podhala".

Tytuł: Audycja specjalna 

Prowadził: Maciej Szajkowski

Gość: Krzysztof Trebunia-Tutka 

Data emisji: 24.12.2022 r. 

Godzina emisji: 20.15

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.