Przywitaj bezpiecznie Nowy Rok. O czym należy pamiętać, używając materiałów pirotechnicznych?

Data publikacji: 30.12.2022 17:30
Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 07:31
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jakie są zasady bezpiecznego korzystania z materiałów pirotechnicznych?
Jakie są zasady bezpiecznego korzystania z materiałów pirotechnicznych?, Autor - Irina Thalhammer/Shutterstock
Podczas powitania Nowego Roku wielu z nas odpala fajerwerki. Należy jednak zachować przy tym ostrożność. Pamiętajmy, że są one materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. W Programie 1 Polskiego Radia przypominamy najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z materiałów pirotechnicznych. 

Fajerwerki tylko w sylwestra i Nowy Rok 

Podkomisarz Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji w "Bezpiecznej Jedynce" informuje, że w sylwestra i Nowy Rok używanie fajerwerków jest dozwolone. - Jeżeli mówimy o czasie sylwestrowym i noworocznym, czyli 31 grudnia i 1 stycznia, to zgodnie z przepisami, mamy możliwość korzystania z wyborów pirotechnicznych. Ogólnie prawo zakazuje używania takich wyrobów, z wyjątkiem tych dwóch dni i mowa tutaj jest zarówno o przepisach kodeksu wykroczeń jak również przepisach prawa miejskiego - wyjaśnia funkcjonariusz. W przypadku złamania przepisów grozi nam grzywna w wysokości nawet do 500 zł.

Bezpieczne korzystanie z materiałów pirotechnicznych 

W czasie sylwestra należy pamiętać o zdrowym rozsądku, czyli nie używania materiałów pirotechnicznych pod wpływem alkoholu, a nieletni powinni z nich korzystać wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej. Jak podkreśla brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, wystarczy niewiele, by zaprószyć ogień. - Pamiętajmy, żeby zachować szczególną ostrożność. My przestrzegamy przed spontanicznym odpalaniem fajerwerków, gdzie jest np. tłum ludzi, albo w pobliżu znajdują się zwierzęta - podkreśla. - Takie akcje mogą doprowadzić do poparzeń, pożarów na balkonach, albo na poddaszu mieszkania. Strażacy corocznie mają po północy wiele interwencji związanych z pożarami, ale również pomagamy przy pierwszej pomocy, przy oparzeniach - dodaje Karol Kierzkowski. 

- Jeżeli pokazy pirotechniczne są zaplanowane z bezpiecznej odległości przez osoby, które nie są pod wpływem alkoholu i używają takich materiałów ostrożnie, wtedy jest bezpiecznie. Warto zaznaczyć, że takie pokazy można robić bardzo dobrze i rozsądnie - słyszymy w audycji. 

Pierwsza pomoc w przypadku poparzeń

Poparzone miejsce, jeśli oparzone jest lekko, należy schłodzić zimną wodą, polewając nią oparzoną powierzchnię przez kilkanaście minut. - Zimna woda jest bardzo dobra w każdym przypadku poparzenia. Jednak jeżeli w trakcie poparzenia dochodzi do spalenia odzieży na kończynie, nie zrywamy tej odzieży ani jej nie odkrywamy - instruuje Przemysław Viga z Fundacji Ratownictwo Motocyklowe. - Tę czynność powinni wykonać już na kolejnym etapie pomocy lekarze i medycy, którzy zdejmą ubranie w sposób bezpieczny, wykorzystując do tego odpowiednie preparaty i narzędzia. My zrywając taką odzież moglibyśmy przyczynić się do zerwania dużej warstwy skóry, co niosło by ze sobą konsekwencje dłuższego i bardziej skomplikowanego leczenia - zaznacza gość Jedynki. 

Osoby z terenów wojennych 

Psycholog, dr Ewa Jarczewska-Gerc wyjaśnia, jak huk towarzyszący nam w noc sylwestrową może działać na osoby, które były na terenie działań wojennych. - Nie jest to doświadczenie traumatyczne, ale może odświeżyć traumy, których doświadczyli podczas wojny - tłumaczy ekspert. - Jestem na bieżąco z tym co się dzieje na Ukrainie i z tym, jak funkcjonują osoby dotknięte wojną. (...) Ja byłabym ostrożna z zastosowaniem w ty mroku fajerwerków - przyznaje. 

Pokazy laserowe. Czy są groźne?

W wielu polskich miastach zamiast tradycyjnych pokazów fajerwerków organizowane są pokazy laserowe, które mają bardzo negatywny wpływ na wzrok człowieka. - Światło laserowe niesie ze sobą dużą energię, jeżeli popatrzymy w takie światło, może dojść nieodwracalnych uszkodzeń, gdyż np. krótkofalowe niebieskie lasery mogą doprowadzić do uszkodzenia fotochemicznego plamki i utraty centralnego widzenia - tłumaczy prof. dr hab. Marek Rękas, krajowy konsultant ds. okulistyki. 

Fajerwerki a zwierzęta

Świętowanie Nowego Roku to często bardzo traumatyczny czas dla zwierząt. Ogromny huk, dym oraz wystrzały powodują przerażenie i mogą nawet przyczynić się do ich śmierci. Dlatego, jak co roku, miłośnicy zwierząt apelują, by nie używać petard i fajerwerków w sylwestra. Behawiorystka, trenerka psów i zoofizjoterapeutka Katarzyna Bargiełowska radzi, by poszukać alternatywy dla wystrzałów, mogą to być na przykład iluminacje i światła.

- Jeżeli możecie, to nie strzelajmy w sylwestra, żeby tym zwierzętom żyło się lepiej, żeby wszystkim żyło się lepiej - wskazuje.

POSŁUCHAJ

10:31

Przywitaj bezpiecznie Nowy Rok. O czym należy pamiętać używając materiałów pirotechnicznych? (Bezpieczna Jedynka)

Czytaj też:

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Klaudia Porębska 

Goście: podkomisarz Mariusz Kurczyk (Komenda Główna Policji), brygadier Karol Kierzkowski (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej), Przemysław Viga (Fundacja Ratownictwo Motocyklowe), dr Ewa Jarczewska-Gerc (psycholog), prof. dr hab. Marek Rękas (krajowy konsultant ds. okulistyki)

Data emisji: 30.12.2022 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.