Świąteczne opowieści na Trzech Króli

Data publikacji: 06.01.2023 08:00
Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 11:49
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Giovanni di Paolo (Giovanni di Paolo di Grazia), Adoracja Magów, ok. 1460, The Metropolitan Museum of Art
Giovanni di Paolo (Giovanni di Paolo di Grazia), Adoracja Magów, ok. 1460, The Metropolitan Museum of Art, Autor - Creative Commons Zero (CC0)

POSŁUCHAJ

Kiermasz pod kogutkiem 6 stycznia 2023 (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)

6 stycznia to w katolickiej tradycji Święto Trzech Króli. Mistrz tradycji, multiinstrumentalista, nauczyciel, gawędziarz Józef Broda przytoczy ludową opowieść o tym dniu.

To też Wigilia Bożego Narodzenia w tradycji wschodniej. Wokalistka Daria Kosiek prezentuje huculską kolędę „Sam pan u złoti”, dedykowaną ukraińskiemu ikonopisarzowi Ostapowi Łozyńskiemu. Rok temu 6 stycznia w wieku 38 lat odszedł ukraiński ikonopisarz, kolekcjoner dawnej sztuki ukraińskiej, badacz kultury huculskiej, muzealnik Ostap Łozyński. W Polsce przez wiele lat brał udział w warsztatach ikopisarskich w Nowicy, prowadził warsztaty, był zapraszany na różne festiwale kultury tradycyjnej. Wspominając Ostapa, w Wigilię wschodnią, zaprezentujemy jego ulubioną kolędę, którą wykonała Daria Kosiek, a na bandurze zagrał Wołodymyr Wojt.

- To kolęda z Huculszczyzny, znana głównie z nagrań lwowskiego zespołu Burdon „Sam Pan u złoti”, choć także z książki „Kolędowanie na Huculszczyźnie” autorstwa Justyny Cząstki-Kłapyty. Niespecjalnie znałam tę kolędę wcześniej, pomysł nagrania był związany z Ostapem Łozyńskim, który zmarł w Wigilię jego ukochanych Świąt, których motyw często pojawiał się na jego ikonach. Cudowny człowiek, gotów wszystkim zawsze pomóc w twórczych poszukiwaniach - wspominała w audycji Daria Kosiek.

Przeczytaj także:

W audycji Gregorz Suchanicz zaprosił na kolędowanie w Krynicy Zdroju i koncert kolęd "Ide źwizda czudna" z tradycyjnym łemkowskim kolędowaniem. - Dla Łemków do dzisiaj ważne jest wspólne kolędowanie, w wielu domach kolędy się wykonuje już przed Świętami Bożego Narodzenia, w czasie postu, aż do lutego, kolędowanie zarówno w rodzinach, jak i grupach sąsiedzkich do dzisiaj jest żywe.

Zespół Poniemnie Zespół Poniemnie

Białoruska etnomuzykolog, badaczka kultury tradycyjnej i śpiewaczka Nasta Niakrasava opowiedziała o debiutanckiej płycie zespołu „Poniemnie”, który prowadzi w ramach zajęć warsztatowych na Uniwersytecie Warszawskim. Jest to płyta z muzyką z Beskidu Sądeckiego i Poniemnia w obwodzie grodzieńskim na Białorusi. Repertuar zespołu - to tradycyjne pieśni ludowe z terenu Poniemnia, śpiewane a cappella w lokalnych dialektach języka polskiego i białoruskiego. Cechą szczególną jest to, że zespół rekonstruuje repertuar, który był zbierany w ramach etnomuzykologicznych badań terenowych na Poniemniu po stronie białoruskiej.

- Zespół powstał w 2022 roku, prowadziłam warsztaty pieśni tradycyjnych z Poniemnia i zespół powstał w ramach warsztatów. Zupełnie dla mnie niespodziewanie nadal funkcjonował nawet wtedy, gdy zajęcia już się skończyły. Wydajemy debiutancką płytę z pieśniami z Poniemnia i Beskidu Sądeckiego. Dla mnie związane to było z tym, jak można wykorzystać efekty podróży terenowych w nauczaniu, ale i w projektach artystycznych, bo w pracy etnomuzykologa bardzo ważne znalezienie jest połączenia praktyki z teorią - mówiła w audycji Nasta Niakrasava.

Posłuchaj:

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem 

Prowadziła: Mariana Kril

Data emisji: 6.1.2023

Godzina emisji: 5.05

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.