"Ocena swoich predyspozycji i sytuacji na rynku pracy". Ekspert podpowiada, jak zaplanować karierę zawodową

Data publikacji: 11.01.2023 12:05
Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 12:43
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
"Dane pokazują, że brakuje zawodów, czyli można powiedzieć, że mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy dla każdego, który wchodzi na ten rynek" - podkreśla Alicja Dettlaff.
"Dane pokazują, że brakuje zawodów, czyli można powiedzieć, że mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy dla każdego, który wchodzi na ten rynek" - podkreśla Alicja Dettlaff. , Autor - Shutterstock/OPOLJA
- Przy budowaniu ścieżki zawodowej doradzam dużą świadomość, która powinna być na poziomie dwóch perspektyw: wewnętrzna, czyli moje mocne strony i wiedza na temat swoich słabości, oraz zewnętrzna, czyli dostrzeganie szans i zagrożeń na rynku pracy - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Alicja Dettlaff, ekspert rynku pracy, doradca zawodowy. 

Brak nadwyżkowych zawodów

Kierowcy TIR-ów, pielęgniarki, ale też cieśle, blacharze, elektrycy oraz, co ciekawe, psychoterapeuci i psychologowie - to właśnie w tych zawodach najbardziej brakuje rąk do pracy. Dane pochodzą z publikowanego co roku najnowszego raportu zwanego "Barometrem zawodów". Jest to ogólnopolskie badanie, które co roku przygotowuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. To prognoza zapotrzebowania na pracowników w 2023 roku wskazująca, które zawody są deficytowe, w równowadze i nadwyżkowe. Z tegorocznej edycji wynika, że w skali ogólnopolskiej w 27 zawodach brakuje specjalistów, natomiast reszta jest w równowadze. Nie ma żadnego nadwyżkowego zawodu.

- Jak pokazują dane, brakuje zawodów, czyli można powiedzieć, że mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy dla każdego, który wchodzi na ten rynek - podkreśla Alicja Dettlaff. - Należy również pamiętać, że przy planowaniu ścieżki kariery cały cykl kształcenia, który będziemy obierać pod kątem jakiegoś zawodu, jest kilkuletnią perspektywą edukacyjną, i to, że w tej chwili dany zawód jest w niedoborze czy równowadze, nie znaczy, że za parę lat nie będzie on w nadwyżce - dodaje gość Jedynki. 



Nie podążanie za modą 

Zdaniem Alicji Dettlaff, wybierając ścieżkę zawodową, musimy mieć świadomość swoich mocnych i słabych stron oraz realnie dostrzegać szanse i zagrożenia na rynku pracy. - Musimy mieć wiedzę na temat słabości, czyli tego, czego nie warto rozwijać, ponieważ nie dojdziemy do doskonałości w tych obszarach - podkreśla. - Jednocześnie musimy dostrzegać szanse i ewentualne zagrożenia na rynku pracy. To jest element, który już obserwowaliśmy w kontekście "Barometru zawodów" - dodaje. 


POSŁUCHAJ

08:38

Jak zaplanować karierę zawodową? Ekspert podpowiada (Cztery pory roku/Jedynka)


Brakuje specjalistów z fachem w ręku

Eksperci zwracają uwagę, że w Polsce rośnie liczba młodych ludzi z wykształceniem wyższym, a brakuje absolwentów szkół zawodowych z tzw. fachem w ręku. - Ten fach w ręku, które dają szkoły zawodowe, jest bardzo dużą wartością na rynku pracy - wskazuje ekspert. - "Barometr zawodów" pokazuje bardzo dużo zawodów deficytowych, bo to są zawody związane z fachem zawodowym. Niemniej powinniśmy podążać za zainteresowaniami i kompetencjami - stwierdza. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Maciej Kurzajewski

Gość: Alicja Dettlaff (ekspert rynku pracy, doradca zawodowy, wykładowca akademicki)

Data emisji: 11.01.2023

Godzina emisji: 9.34

ans/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.