Gość "Eureki" wskazuje na dwa aspekty najnowszego odkrycia. - Z jednej strony fakt, że dinozaur drapieżny skonsumował fragment ssaka z ery mezozoicznej nie jest czymś wyjątkowym. Z drugiej strony tego typu odkryć jest stosunkowo niewiele. Jeśli dobrze pamiętam jest ich około dwudziestu. To odkrycia, które pokazują jakąś bezpośrednią interakcję między wymarłymi grupami zwierząt - tłumaczy w rozmowie z Jakubem Domoradzkim.
Mikroraptor. Opierzony dinozaur latający
Mikroraptory były drapieżnymi dinozaurami gabarytowo zbliżonymi do współczesnych kruków. Były dinozaurami latającymi i opierzonymi. - Posiadały tak naprawdę cztery skrzydła. Pióra znajdowały się również na ich nogach czyli jest to pewien wyjątek w tym świecie kopalnym ery mezozoicznej. Żywiły się wieloma organizmami, nie były sprecyzowane na daną grupę zwierząt - wyjaśnia gość "Eureki". Dodaje, że żyły one na terenie dzisiejszych Chin.
Ekspert zwraca także uwagę na fakt, że typ pożywienia dinozaurów mięsożernych często pozostawał w ścisłym związku z ich rozmiarami. - Większe osobniki miały szersze pole do popisu jeśli chodzi o wybór pokarmu, natomiast z racji swoich gabarytów zapewne polowały na zwierzęta o rozmiarach zbliżonych do swoich. Dieta mikroraptora była raczej zróżnicowana. Zapis kopalny pokazuje, że były to zarówno ryby jak również np. jaszczurki - słyszymy.
Dinozaury. Jaki jest stan naszej wiedzy?
Badacze są w stanie mówić o konkretach m.in. dzięki badaniom uzębienia. - Staramy się też dopasować niektóre uszkodzenia na kościach ich ofiar do poszczególnych grup drapieżników. Badamy ponadto odchody dinozaurów - zwraca uwagę dr Bronowicz. Wiadomo również o przypadkach kanibalizmu. - Są skamieniałości, które wyraźnie nam na to wskazują. Nie jesteśmy do końca pewni czy było to wynikiem braku pokarmu w danym momencie, czy było to zjawisko typowe dla danej grupy dinozaurów - analizuje.
Konkretna grupa organizmów została określona mianem "Dinosauria" w wieku XIX przez paleontologa Richarda Owena. Od tego czasu nasza wiedza na ich temat została wzbogacona. - Poznaliśmy sporo nowych grup dinozaurów, sporo przedstawicieli do poszczególnych grup, poznaliśmy wyjątkowe skamieniałości. Co więcej, od kilku lat wkraczamy w ten świat z nowymi metodami badawczymi. Skupiamy się np. na mikrostrukturach kości - wskazuje gość Programu 1 Polskiego Radia.
Jednocześnie nie ukrywa, że wciąż pozostało wiele do odkrycia.
YouTube/Państwowy Instytut Geologiczny
Ponadto w audycji:
- Pierwsza linia kolejowa na ziemiach Królestwa Polskiego: Kolej Warszawsko-Wiedeńska (zwana także Drogą Żelazną Warszawsko-Wiedeńską). Jak i dlaczego powstała? Skąd nazwa i jaki miała wpływ na rozwój gospodarczy? Najważniejsze stacje i odgałęzienia, a także pamiątki po tamtej kolei w obecnej Warszawie.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Goście: Marek Moczulski (dziennikarz, pisarz, współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei), dr Robert Bronowicz (paleontolog z Polskiego Instytutu Geologicznego)
Data emisji: 12.01.2023
Godzina emisji: 19.30
mg
Dinozaury i ich dieta. Fascynujący świat paleontologii - Jedynka - polskieradio.pl