Tunele drogowe w Polsce. Jak bezpiecznie z nich korzystać?

Data publikacji: 13.01.2023 17:40
Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 20:41
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak bezpiecznie poruszać się w tunelu drogowym?
Jak bezpiecznie poruszać się w tunelu drogowym?, Autor - Grzegorz Momot/PAP

POSŁUCHAJ

Tunele drogowe w Polsce. Jak bezpiecznie z nich korzystać? (Bezpieczna Jedynka)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w listopadzie oddała do użytku tunel na zakopiance, a rok temu - w Warszawie na Ursynowie. Obecnie trwa budowa kilku takich obiektów. W "Bezpiecznej Jedynce" postanowiliśmy przybliżyć słuchaczom zasady bezpieczeństwa związane z ich użytkowaniem.

W myśl Kodeksu drogowego tunel to "budowla przeznaczona do przeprowadzenia drogi przez lub pod przeszkodą, oznaczona odpowiednimi znakami". W praktyce, jak przypomina Patryk Kuniszewicz, "mamy tunele kolejowe dla pociągów i tunele drogowe dla ruchu samochodowego. Dzięki nim możemy często budować drogi ekspresowe, które przeszywają duże miasta i nie powodują utrudnień w ruchu drogowym". Co warto podkreślić, takich inwestycji jak tunele w Polsce przybywa.

Powstają kolejne inwestycje

Jędrzej Puzyński, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zwraca uwagę, że na sieci dróg krajowych kierowcy mogą obecnie korzystać z trzech tuneli o łącznej długości ponad 5 km. - Pierwszym tunelem przez nas administrowanym jest blisko 700-metrowy tunel w ciągu drogi ekspresowej S1 w województwie śląskim. W 2021 roku został oddany tunel w ciągu S2 południowej obwodnicy Warszawy. Jego długość to ok. 2335 m. A w listopadzie ubiegłego roku kierowcy rozpoczęli użytkowanie tunelu w ciągu drogi ekspresowej S7 - wylicza gość "Bezpiecznej Jedynki".

W realizacji pozostaje obecnie osiem kolejnych obiektów o długości ponad 9 km. To tunele w województwie śląskim, dolnośląskim, małopolskim czy podkarpackim. - Powstaje również tunel w Świnoujściu. Jest już na końcowym etapie prac. To tunel w ciągu drogi ekspresowej nr 93, który przebiega pod Świną - słyszymy. Gość audycji dodaje, że oddawane obecnie inwestycje naszpikowane są nowoczesnymi technologiami, rozwiązaniami zwiększającymi bezpieczeństwo użytkowników. Mają systemy wentylacji, monitoringu czy komunikacji radiowej. Znajdziemy tam m.in. wyjścia awaryjne.

Walka z nieodpowiedzialnymi zachowaniami w tunelach

Regułą, jeśli chodzi o tunele, staje się zakładanie odcinkowych pomiarów prędkości. Ma to pomóc w walce z nieodpowiedzialnymi kierowcami, którzy stwarzają zagrożenie dla siebie i dla innych uczestników ruchu. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w tunelu trasy S2. - Składa się na niego 12 kamer, które są zamontowane na wjazdach i wyjazdach tunelu. Wykonują pomiary w obu kierunkach i rejestrują przypadki, kiedy kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość. W tunelu obowiązuje ograniczenie do 80 km/h - tłumaczy Monika Niżniak, rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Nadkomisarz Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji, przyznaje, że monitoring pozwala na szybką reakcję i karanie głupoty kierowców. I wcale nie kończy się to postępowaniem mandatowym. - Mandaty karne mają swego rodzaju ograniczenia. Zdecydowanie wyższy przedział jest stosowany przez sąd, który może zastosować grzywnę nawet w wysokości 30 tys. zł. Myślę, że to jest kluczowe dla tego typu nieodpowiedzialnych zachowań - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. 

YouTube/GDDKiA

Czytaj także:

POSŁUCHAJ

11:47

Tunele drogowe w Polsce. Jak bezpiecznie z nich korzystać? (Bezpieczna Jedynka)

 

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Goście: Jędrzej Puzyński (rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad), Sylwester Marczak (rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji), Irek Dancewicz (instruktor doskonalenia techniki jazdy), Karol Kierzkowski (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej), Monika Niżniak (rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego)

Data emisji: 13.01.2023

Godzina emisji: 17.10

DS/mg

Kronika sportowa
Kronika sportowa
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.