Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Za było 203 posłów, przeciw - 52, a 189 wstrzymało się od głosu. Procedura zbliża nas do środków z KPO. Dlaczego do tej pory Polska ich nie dostała mimo zapewnień KE, że tak się stanie? O tym mówił gość Programu 1 Polskiego Radia.
"Powody polityczne"
- Oceniam, że są to powody polityczne, związane z relacjami Polski z Unią Europejską, takimi dość szorstkimi i to bardziej ze strony Komisji Europejskiej, ponieważ w początkowych fazach negocjacji i tworzenia tego Funduszu, to zupełnie inaczej wyglądało. Od roku, czy półtora roku te relacje ze strony Komisji Europejskiej stały się ostre, stawiano dodatkowe wymagania, co do których można mieć wątpliwości - powiedział dr Bartłomiej Biskup.
Dodał, że dyskusja o tym, co jest "traktatowe", a co nie jest, toczy się w całej Unii Europejskiej. Nie jest to tak, jak podkreślił politolog, że Polska jest tutaj wyjątkiem, ale czasami staje się "chłopcem do bicia". Zauważył, że dyskusja o traktatach toczy się w wielu państwach, nawet w takich, które zakładały Unię Europejską i nie jest to nic dziwnego i nadzwyczajnego.
Ustawa przewiduje między innymi, że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny. Obecnie zajmuje się nimi Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. W jej kompetencjach pozostanie rozstrzyganie spraw dyscyplinarnych pozostałych zawodów prawniczych.
Założenia ustawy były negocjowane podczas rozmów ministra do spraw Unii Europejskiej Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli. Zdaniem rządu realizuje on kluczowy kamień milowy, który ma odblokować unijne pieniądze dla Polski z KPO. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Czytaj też:
Rozmawiał: Jerzy Jachowicz
Gość: dr Bartłomiej Biskup (politolog z Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 13.01.2023
Godzina emisji: 12.23
pj
"Oceniam, że są to powody polityczne". Bartłomiej Biskup o tym, dlaczego Polska nie dostała jeszcze środków z KPO - Jedynka - polskieradio.pl