"W garderobie Ćwikły". Wystawa fotografii i pamiątek związanych z Mieczysławą Ćwiklińską

Data publikacji: 18.01.2023 16:00
Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 14:45
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Mieczysława Ćwiklińska podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych w 1930 r.
Mieczysława Ćwiklińska podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych w 1930 r. , Autor - Forum/FoKa
Mówiono o niej, że urodziła się w teatralnej garderobie. Była jedną z najbardziej charakterystycznych postaci polskiego teatru i kina. Pamiątki osobiste i teatralne po Mieczysławie Ćwiklińskiej, w tym suknie, kapelusze, pantofelki i żelazka fryzjerskie do układania tak dobrze znanych fal z jej blond włosów, można oglądać w siedzibie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Mieczysława Ćwiklińska tak naprawdę nazywała się Trapszo i pochodziła z rodu teatralnego. Podczas swojego niemal stuletniego życia była zarówno aktorką dramatyczną, jak i primadonną operetkową śpiewającą sopranem.

Na wystawie w Instytucie Teatralnym oglądać można ok. 50 fotografii z różnych etapów teatralnej drogi artystki, portrety malarskie, ale przede wszystkim można zajrzeć do garderoby, miejsca, w którym spotyka się teatr i życie prywatne artystów. - Rekonstrukcja garderoby daje nam możliwość pokazania wielu autentycznych pamiątek związanych z aktorką, takich jak szminki, żelazka do włosów, torebki, pantofelki sceniczne, koronkowe kołnierzyki, paski - wymienia Magda Kulesza, kuratorka wystawy.

Aktorka teatralna o charakterystycznym emploi 

Do dziś dobrze znamy jej głos i sposób mówienia, między innymi z filmu "Jadzia" z lat 30. XX w. - Większości dzisiejszych widzów Mieczysława Ćwiklińska jest znana z kina jako aktorka komediowa, charakterystyczna, jako urocza postać, starsza pani z okresu dwudziestolecia międzywojennego - mówi kuratorka wystawy. Zagrała w około 40 filmach i to były bardzo ważne role - mówi Magda Kulesza. - Natomiast my chcemy ją pokazać jako aktorkę teatralną o charakterystycznym emploi - podkreśla.

Kapelusze, kapelusiki, stroiki

Jednym z najważniejszych eksponatów jest kostium ze spektaklu "Drzewa umierają stojąc", w którym od premiery w 1958 roku w Teatrze Rozmaitości w Warszawie artystka wystąpiła ponad 1000 razy. - Mieczysława Ćwiklińska nosiła też mnóstwo kapeluszy, kapelusików, stroików, wszystko, co stanowiło wyposażenie aktorki w tamtych czasach - wylicza kuratorka. Wystawę można odwiedzać nieodpłatnie w siedzibie Instytutu Teatralnego na warszawskim Jazdowie do 9 marca 2023 r.

Czytaj również:


POSŁUCHAJ

03:09

Magda Kulesza, kuratorka, o wystawie "W garderobie Ćwikły", prezentującej fotografie i pamiątki związane z Mieczysławą Ćwiklińską (Ekspres Jedynki)

 

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadziła: Karolina Rożej

Data emisji: 18.01.2023

Godzina emisji: 15.30

djr/kor

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.