"Orkiestra zaczyna bardzo dziarsko, ale i urokliwie, bardzo muzykalnie. Pianista z kolei pięknie rysuje tematy, z dbałością, czułością, ale i z dużym impetem i zdecydowaniem tam gdzie trzeba. Smeterlin, cały czas myśli też o formie, o naturalnej narracji: żywej i efektownej, zawsze zgodnej z duchem muzyki Chopina. Imponuje też techniką pianistyczną, wirtuozerią" - analizował na antenie Programu 1 Polskiego Radia Adam Rozlach.
---
Smeterlin urodził się w roku 1892 w Bielsku-Białej. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat i po roku pracy mógł zagrać publicznie jeden z koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Za namową rodziców w wieku lat 17 wyjechał do Wiednia, by studiować prawo. Na miejscu jednak, po kryjomu, zdał egzamin do klasy wirtuozowskiej Leopolda Godowskiego. W Wiedniu właśnie poznał Karola Szymanowskiego, Artura Rubinsteina i Grzegorza Fitelberga. W roku 1912 zadebiutował w londyńskiej Wigmore Hall, gdzie zagrał trzy etiudy Fryderyka Chopina, w opracowaniu mistrza Godowskiego. Wiedeńską szkołę ukończył w roku 1913.
Podczas wojny wcielony do kawalerii polskiej, a po zakończeniu działań mieszkał i koncertował w Wiedniu. Występował również w Paryżu czy Hadze. Był uwielbiany w Stanach Zjednoczonych, gdzie dał kilkaset koncertów i recitali. Zmarł w roku 1967.
Czytaj też:
Audycja: Koncert Chopinowski
Prowadził: Adam Rozlach
Data emisji: 22.01.2023 r.
Godzina emisji: 22.06
mg/kor
"Koncert Chopinowski". Z nagrań Jana Smeterlina cz. 5 [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl