Jak pobudzić mózg do pracy i zadbać o jego kondycję?

Data publikacji: 30.01.2023 14:00
Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 14:40
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Krzyżówki, sudoku, puzzle czy gry logiczne mogą być nie tylko ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, ale także gimnastyką dla naszego mózgu
Krzyżówki, sudoku, puzzle czy gry logiczne mogą być nie tylko ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, ale także gimnastyką dla naszego mózgu, Autor - Shutterstock/photocritical
Mózg człowieka jest najbardziej złożonym organem zarówno pod względem budowy, jak i pełnionych przez niego funkcji. Mimo że coraz więcej o nim wiemy, nadal skrywa przed nami wiele tajemnic. Jak zadbać o to, by jak najdłużej był sprawny? 
  • Mózg nie lubi rutyny. Warto dbać o bodźce, które będą go pobudzać do pracy
  • Zdrowa dieta ma duży wpływ na funkcjonowanie mózgu
  • Ruch wpływa nie tylko na lepszą pracę mózgu, ale także na lepsze samopoczucie

Jak mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia psychiatra dr Marta Piasecka z Ośrodka Badawczo-Naukowo-Dydaktycznego Chorób Otępiennych w Ścinawie, ważne jest, aby pobudzać mózg do pracy, tak aby rutyna nie spowolniała jego działania.

POSŁUCHAJ

07:41

Jak zadbać o to, by nasz mózg jak najdłużej był sprawny? (Cztery pory roku/Jedynka)

- Niektórzy pacjenci wstydzą się przyznać, że rozwiązują krzyżówki czy oglądają seriale, ale to jest bardzo dobre. Motywuję ich do tego, bo ten mózg funkcjonuje, ma bodźce. Najważniejsze jest, żebyśmy się na nie nie zamykali, żebyśmy trenowali mózg. Rozwiązywali sudoku, krzyżówki. To, co lubimy - mówi. 

Kolejnym ważnym aspektem dbania o sprawność naszego mózgu jest zdrowa dieta. - Jest ona ogromnie ważna. Dbamy o piramidę żywieniową, na której szczycie są warzywa. Dbamy o to, żeby spożywać omega-3, czyli kwasy tłuszczowe nienasycone, unikamy tzw. śmieciowego jedzenia - wylicza rozmówczyni Daniela Wydrycha i dodaje, że warto także jeść dużo orzechów. 

Dr Marta Piasecka zwraca też uwagę na dużą rolę aktywności fizycznej. - Ruch jest bardzo ważny. Są badania, które mówią, że kiedy nie ma ruchu, jest o wiele większe ryzyko depresji - podkreśla. 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: Dr Marta Piasecka (psychiatra, Ośrodek Badawczo-Naukowo-Dydaktyczny Chorób Otępiennych w Ścinawie)

Data emisji: 30.01.2023

Godzina emisji: 9.37

kh/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.