W rozległym parku, nieopodal dworu znajduje się jedyny w Polsce pomnik poety, odsłonięty ponad 30 lat temu. Jak zauważa Jakub Domoradzki, "na uwagę zasługuje także słynna marmurowa ławeczka wykonana w 1832 roku na zamówienie Amelii Załuskiej, pierwszej muzy Zygmunta Krasińskiego". Na ławeczce wykuto napis: "Niech pamięć moja zawsze Ci będzie miła". - Nie chcielibyśmy, żeby romantyzm był dzisiaj oceniany jednostronnie, a romantyczna koncepcja miłości spłaszczana - mówi w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia Aldona Łyszkowska, kustosz Muzeum Romantyzmu.
Krasiński. Przez całe życie nieszczęśliwie zakochany?
Gość "Kulturalnej Jedynki" przekonuje, że koncepcja ta była bardzo skomplikowana. Romantyczni twórcy nie unikali poruszania w swoich utworach tematów miłosnych, z pietyzmem podchodzili do literackiej oprawy swoich przeżyć. - Niejednokrotnie, choćby u Krasińskiego, mamy korespondujące ze sobą teksty: żeński, np. wiersz "Kiedy kwiaty", i męski, zatytułowany "Do D.". Są to swoiste liryczne dialogi zakochanych - tłumaczy Aldona Łyszkowska.
Zdaniem kustosza Muzeum Romantyzmu w Opinogórze właśnie Krasiński przez całe swoje życie, jako jedyny przedstawiciel romantyzmu, był nieszczęśliwie zakochany. - Był wierny koncepcji "miłości romantycznej", czyli tej miłości niespełnionej, mimo że odwzajemnionej. Na początku jego ukochaną była Amelia Załuska. Był nieszczęśliwie zakochany w Joannie Bobrowej. Później ta największa miłość - Delfina Potocka. Uczucie, które trwało przez wiele lat i zaowocowało w literaturze - poematem "Przedświt", który poeta zadedykował Delfinie.
Wciąż popularyzować romantyzm
Zygmunt Krasiński to twórca niełatwy. Dokładne poznanie jego twórczości może nastręczać pewnych trudności. Zainteresowanym postać tę przybliża ekspozycja Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. - Ten neogotycki zameczek był prezentem ślubnym od Wincentego Krasińskiego właśnie dla Zygmunta. Na ekspozycji stałej prezentujemy poszczególne etapy życia poety. Od dzieciństwa do tworzenia się legendy wielkiego wieszcza - wyjaśnia Aldona Łyszkowska.
Placówka nie ogranicza się jedynie do działalności wystawienniczej. Poprzez organizowanie spotkań poetyckich, sesji naukowych, koncertów muzyki poważnej czy lekcji muzealnych popularyzowana jest tu epoka romantyzmu. - Nazwa »romantyzm« wywodzi się z opowieści sięgających swoim rodowodem średniowiecza. Często były to historie miłosne, zawierające także elementy fantastyczne i cudowne - podsumowuje Jakub Domoradzki.
YouTube/Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Goście: Aldona Łyszkowska, Wojciech Górczyk - kustosze Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Data emisji: 14.02.2023
Godzina emisji: 23.40
mg