W piątek 24 lutego br. minie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia. Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia.
W lutym 2022 roku Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej dokonały inwazji na terytorium Ukrainy. Ukraińskie punkty dowodzenia, składy broni i lotniska zostały poddane ostrzałowi rakietowemu, a z terytorium Rosji i Białorusi nastąpił atak wojsk lądowych. Siły zbrojne obu państw rozpoczęły ze sobą regularną walkę, której towarzyszą starcia piechoty, sił pancernych i bombardowania.
Działania strony rosyjskiej charakteryzują się przy tym brutalnością wobec ludności cywilnej, w tym dokonywaniem zbrodni wojennych oraz działaniami dezinformacyjnymi. Liczne kraje wprowadzały sankcje gospodarcze wobec Ukrainy.
Od początku inwazji zauważalna była konsolidacja społeczeństwa ukraińskiego - do obrony terytorialnej wstąpiło ok. 100 tys. osób, czołowi politycy potępili inwazję. Odnotowano także wzrost nastrojów niechętnych wobec Rosji, w tym także wśród duchownych Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.
Czytaj również:
Tytuł reportażu: "Ucieczka z miasta potępionych"
Autor: Maciej Jastrzębski
Data emisji: 21.02.2023
Godzina emisji: 2.10
ans
Jak wyglądały pierwsze dni wojny na Ukrainie? Reportaż [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl