Szef MSZ: nie można efektywnie pomagać Ukrainie, nie współpracując z Polską

Data publikacji: 09.03.2023 21:37
Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 22:40
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
- Polska odgrywa znaczącą rolę, jest lojalnym i niezbędnym sojusznikiem USA, ponieważ nie można efektywnie pomagać Ukrainie, nie współpracując z Polską, chociażby ze względów logistycznych - podkreślił w audycji "W otwarte karty" Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych.

- Nie można umacniać wschodniej flanki NATO bez współpracy z Polską, która jest najsilniejszym ogniwem tej flanki. Polska występuje z nowymi inicjatywami, szczególnie w Europie kontynentalnej. (…) Wywieramy dość skuteczną presję na naszych sojuszników, których nie cechuje ani dynamizm pomocy Ukrainie, ani aktywizm. Pomoc Ukrainie to wspólna odpowiedzialność. Gdy idzie o jedność wspólnoty transatlantyckiej, to utrzymanie i nadanie jej dynamicznego oraz pełnego aktywizmu charakteru jest niemożliwe bez Polski. Zauważyliśmy to w ciągu ostatniego roku. Od roku nasze dążenia i oczekiwania stają się po czasie rzeczywistością - powiedział polityk.

Gość Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg przyznał, że "po agresji Rosji na Ukrainę USA musiały utwierdzić swoje przywództwo wolnego świata". - By tego dokonać, musiały zaangażować się w obronę Ukrainy, która faktycznie ochrania wartości tego świata, ponosząc ogromne konsekwencje. USA, jako najsilniejszy sojusznik NATO, musiały zaangażować się we wzmocnienie wschodniej flanki, ponieważ Rosja jest postrzegana w obecnej doktrynie Sojuszu jako jego najbardziej podstawowe zagrożenie - przyznał.

"Architekturę bezpieczeństwa budujemy nie z Rosją, ale przeciwko niej"

- Agresja Rosji na Ukrainę uświadomiła Europie deficyt bezpieczeństwa. Polska wydaje obecnie więcej na zbrojenia, niż ktokolwiek inny w regionie, więc nie jesteśmy tylko biorcą bezpieczeństwa od USA, ale także poczuwamy się do odpowiedzialności za naszych sąsiadów, stąd ten nasz wielki wysiłek w kierunku Ukrainy. Na dodatek oferujemy bezpieczeństwo humanitarne dla uchodźców z Ukrainy. Wypełniając lukę bezpieczeństwa w sposób świadomy i celowy, przesuwamy centrum bezpieczeństwa Europy kontynentalnej w ramach wspólnoty transatlantyckiej do naszej części Starego Kontynentu, i trudno obecnie wskazać przeciwne wektory - mówił Rau.

Szef MSZ podkreślił, że aby być skutecznym podmiotem naszych relacji z innym, musimy dbać o podmiotowość naszych mniejszych sąsiadów. - W naszej części Europy od wieków brakowało podmiotowości. Wystarczy przypomnieć, że w ciągu ostatnich 500 lat wszystkie państwa straciły niepodległość co najmniej dwa razy. Nasi sojusznicy z NATO nie postrzegają już Rosji jako członka wspólnej architektury bezpieczeństwa. Obecnie tę architekturę budujemy nie z Rosją, ale przeciwko niej. Nasze społeczeństwa - Polski i Ukrainy - nigdy nie były tak bliskie - powiedział.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

POSŁUCHAJ

41:52

Szef MSZ: nie można efektywnie pomagać Ukrainie, nie współpracując z Polską (W Otwarte Karty/PR1)

Audycja: W otwarte karty

Gość: Zbigniew Rau (minister spraw zagranicznych)

Data emisji: 09.03.2023

Godzina emisji: 21.04

dn

Portrety
Portrety
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.