- Wcześniej zaczęła śpiewać niż mówić. Miała wtedy trochę więcej niż dwa alta. Spróbowałam ją zainteresować pianinem, które mieliśmy w domu. Kilak razy dziennie podchodziliśmy do pianina i uczyłam ją grać najpierw gamę C-dur i jakieś proste melodie. Robiła to z wielką chęcią i od tego się zaczęło - mówi w reportażu mama bohaterki.
Muzyka jako sposób na życie
Została zapamiętana jako świetna wiolonczelistka i kompozytorka. Jej kompozycja znalazła się w finale Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Stanisława Moniuszki na mikrooperę i była prezentowana w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
- Poznałam wiolonczelistkę, która miała piękny instrument w barwie wiśni i ja jako pięciolatka się zachwyciłam tym instrumentem, wiec moja mama wychodziła u pani dyrektor w szkole drugi instrument i wtedy była to wiolonczela - wspomina Estera Wityńska.
Muzyka jest częścią niej - sposobem na życie i… przetrwanie trudnych doświadczeń.
Estera Wityńska podczas pandemii wzięła udział w międzynarodowym projekcie kompozytorskim "La femme armée". Jego kuratorem był EnsembleSpectrum, zespół kameralny z Bratysławy zajmujący się muzyką nową.
Reportaż w 2019 roku został uhonorowany nagrodą Srebrnego Melchiora w kategorii "Premiera roku" za "artystyczną, wielowymiarową opowieść o istocie muzyki odkrywanej przez dotkniętą chorobą młodą, utalentowaną kompozytorkę i wiolonczelistkę". Autorkę doceniono wcześniej nagrodą specjalną w konkursie "Grand PiK" za "wyrafinowaną opowieść o miłości do muzyki bez względu na cenę". Audycja reprezentowała również Polskie Radio w międzynarodowym konkursie "Premios Ondas" w Barcelonie w 2018 roku.
Zobacz też:
Tytuł reportażu: "Esemerem"
Autorka: Ewa Szkurłat (Radio Kraków)
Data emisji: 14.03.2023
Godzina emisji: 23.10
ans
Portret uzdolnionej artystki - Estery Wityńskiej. Reportaż "Esemerem" [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl