"Chiny chcą osiągnąć dominującą przewagę". Ekspert komentuje przemówienie Xi Jinpinga

Data publikacji: 13.03.2023 19:10
Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 07:14
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Xi Jinping podczas przemówienia kończącego doroczną sesję parlamentu Chin
Xi Jinping podczas przemówienia kończącego doroczną sesję parlamentu Chin, Autor - PAP/EPA/MARK R. CRISTINO
Przywódca Chin Xi Jinping wezwał do samowystarczalności naukowo-technicznej oraz dalszej modernizacji sił zbrojnych, które mają stać się "wielkim murem stali", chroniącym suwerenność tego kraju. - Chiny przede wszystkim chcą bronić swojej integralności terytorialnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Pyffel z Instytutu Sobieskiego.

- Powinniśmy wzmocnić sektor nauki i technologii (…), aby stale wzmacniać naszą siłę międzynarodową, siłę naukową i siłę technologiczną. Bezpieczeństwo jest podstawą rozwoju. Stabilność jest warunkiem dobrobytu. Powinniśmy przekształcić armię Chin w wielki mur ze stali, który będzie skutecznie bronił suwerenności kraju, bezpieczeństwa i interesów rozwojowych Chin - powiedział w przemówieniu kończącym doroczną sesję parlamentu Xi Jinping.

Mocarstwa chcą się bronić

Czy Chiny zamierzają tylko bronić się przed światem, czy wręcz przeciwnie? - Wydaje mi się, że mamy do czynienia z paradoksalną sytuacją, chociaż ona w historii ludzkości zdarzała się często, iż każde z mocarstw mówi o tym, że chce się bronić (…). Stany Zjednoczone chcą bronić wolności i demokracji, Rosja "broni się" na Ukrainie i przed superzjednoczonym Zachodem, bronią się nawet Indie czy Unia Europejska. Chiny także chcą się bronić - komentuje Radosław Pyffel.

Ekspert dodaje, że "Chiny przede wszystkim chcą bronić swojej integralności terytorialnej". - Tutaj występuje kwestia Tajwanu i zasada jednych Chin. Pekin cały czas to powtarza. Teraz ta żelazna armia… My oczywiście uważamy, że Chiny są ofensywne, natomiast Chiny myślą o sobie, że bardziej się bronią. Takie dysputy będą trwały pewnie, dopóki mocarstwa nie ustalą hierarchii między sobą i dopóki nie zapanuje nowy globalny ład. Do tego czasu każdy będzie mówił, że się broni, a ten drugi atakuje - wyjaśnia gość Jedynki.

Rywalizacja z USA

Radosław Pyffel zwraca uwagę, że Chiny "są pod olbrzymią presją Stanów Zjednoczonych, z którymi prowadzą wielopłaszczyznową i wielopoziomową rywalizację". - Na wszystkich kontynentach i we wszystkich sektorach, nawet w kosmicznym. Ta rywalizacja toczy się również na polu technologicznym - tłumaczy.

- Będzie tu także kwestia wojny o chipy i różnego rodzaju półprzewodniki. Chiny chcą osiągnąć dominującą przewagę, a przynajmniej samowystarczalność, licząc, że ta rywalizacja mocarstw rozstrzygnie się również na tym polu - twierdzi ekspert.

POSŁUCHAJ

19:47

"Chiny chcą osiągnąć dominującą przewagę". Ekspert komentuje przemówienie Xi Jinpinga (Jedynka/Więcej świata)

Poza tym w audycji:

- W Genewie trwają rozmowy o przedłużeniu inicjatywy zbożowej. Jest to specjalna umowa umożliwiająca eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. W tej sprawie spotkali się przedstawiciele ONZ oraz Rosji. Umowa kończy się w tym tygodniu. Jeżeli Rosja powróci do bezprawnej blokady ukraińskich portów, światowy rynek żywności może czekać kryzys. Materiał Pawła Buszko.

- Pakistan może być kolejnym krajem, który przekaże broniącej się przed inwazją Rosji Ukrainie czołgi. Władze w Islamabadzie mają rozważać podarowanie Ukraińcom kilkudziesięciu wyprodukowanych jeszcze w czasach sowieckich maszyn w zamian za zachodnią pomoc finansową. Materiał Michała Strzałkowskiego.

- Prezentacja dorocznego raportu Międzynarodowego Instytutu Studiów nad Pokojem (SIPRI) w sprawie wydatków na cele militarne na świecie. Rozmowa z Jarosławem Guzym z Polskiej Agencji Prasowej.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Radosław Pyffel (Instytut Sobieskiego), Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa)

Data emisji: 13.03.2023 r.

Godzina emisji: 17.32

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.